Unutulan Bölgemiz,
Türkiye nin bölgeleri içerisinde en az araziye sahip olan bölgemiz. Buna karşılık teknolojinin uğramak dahi istemediği yer ne yol yapmak kolay nede yürümek.
Bu bölgenin insanları ne yapsalar da gurbetçilik den kurtulmaları mümkün değil, Arazının az olması tarım alanlarının kısıtlı olması yada kullanılan arazının insan gücüyle yapılmasının en zor olduğu yer.
Yıllarca kadınımız bu bölgede erkeklerini gurbetlere yollayarak hayatlarını geçirmişler. Yalnız bir yaşam zorlukları asla isyanlarla karşılamamış ama çekmediği de kalmamış kadınlarımız. Yıllar sonra var olan çay bahçelerinin getirdiği çay fabrikaları bir nebze de olsa gurbetçiliği azaltmış ama yine de önü alınamamış, alınması da imkansız.
Yıllarca çay bahçelerinin getirisini kullanmışız ama ilerde nelerle karşılaşırız diye aklımızdan geçmemiş. Yanlış politikalar sonrası, üreticide tüketici de zor durumda kalmışız. Devlet çay alımında kota uygulamasına geçince ister istemez özel sektör devreye girmiş ama yerden biter gibi önlem alınmamış, sonuçları düşünülmemiş, vatandaş la özel sektör birbirine bırakılarak hiçbir tedbir alınmamış. Çayını özel sektöre veren hiçbir şekilde güvencesi olmadan özel sektör idarecilerinin vicdanı durumuyla karşı karşıya bırakılmıştır. Yıllar geçmesine rağmen hala da bir önlem alınamamıştır.
İdarecilerin ise bu duruma göz yummaları yada görmemezlikten gelmeleri sonucu ne olacağı da belli olmayan bir süreç içerisine girmiştir.
Devleti idare edenler kendi alacaklarına karşın kartal ama aynı durumda olan vatandaşlarına ise serçe olmaya devam etmektedir. Hakkını arayacak merci bile bulamayan vatandaş ne yapacağını şaşırmış bir vazıyette hayatını karşılamak için uğraş vermekte.
Seçim den seçime hatırlanır bir duruma gelmişiz.
Dikkat ediyorum yıllardır bu memleketi idare edenlerin başında bizim yörenin insanları gelmesine rağmen neden en fazla ezilen bizler oluyoruz. Bize torpil etsinler anlamında değil, ama bizim sıkıntılarımızı en yakından bildikleri için soruyorum. Sayın millet vekillerimizde sağ olsunlar seçimden seçime gelir gezerler, oy isterler sonrada hatır hatırlayabilirsen.
Sorsam 100 tane memleketlime isimlerini bile söyleyemeyiz. Çünkü kim olduklarına sadece seçim de kağıt üzerinde bakmışızdır.
Aynı sıkıntılar fındık içinde geçerlidir. Mevcut özel kuruluşlar bunlar için gerekli çözümleri aramamış yada arayamamışlardır. Gerçek Karadenizli olarak bu sıkıntılarımıza sahip çıkmalıyız.
O bölgeden uzak ta olsak bile kopmuş değiliz. Bizim insanımız gururlu bir yapıya sahip İstemek için uğraş vermez, istememek için canını verir. Bu da bize sıkıntıdan başka bir şey vermiyor. Artık istemesini ve bunun karşılığında da almasını öğrenelim.
Şu bir gerçek herkes sıkıntısını bir şekilde kanuni yollarla dile getirmeli ki Ankara dan idare edenlerinde bizleri bir şekilde duymasını sağlamalıyız. Bizler seçimden seçime hatırlanmak istemiyoruz ama bunun içinde çapa sarf etmeliyiz.
Biz elimizden geleni yapalım ki başkalarından da istediklerimize kavuşabilelim.
İstemesini bilen muhakkak almasını da bilir.
Kalın sağlıcakla…

Tahir Şanlıbayrak
0532 635 08 85
tahirsanlibayrak@yukselen.com

Diğer Yazılarım

HUNDEZ GENÇLİĞİ KADIRGA SOFRASINDA TOPLANIYOR
Birlik Olmak
HUNDEZLİ GENÇLİK TOPLANTILARI
Yazmaya başlamak

Unutulan Bölgemiz