Bütün yurtta derin üzüntüye sebep olan, Trabzon Hayrat, Dereyurt, Yıldırımlar köyünü mateme boğan Terkos gölü faciasında bir kahramanlık destanı ortaya çıktı.

KAZADA Hasan, Şevket, Yasin HAYATINI BOĞULARAK KAYBETTİ.
(Suya Batan yeğenlerini kurtarmaya çalışırken)
AMCA YUSUF YILDIRIM VURGUN YEDİĞİ İÇİN HAYATINI KAYBETTİ.

Trabzon Hayrat ilçesi Dereyurt ve Yıldırımlardan köyünden Yusuf (50), Hasan (21) ve Şevket Yıldırım (19) ile Yasin Bacak (20) 09.11.2011günü Terkos gölünde çıktıkları balık avında hayatlarını kaybederek, İstanbul Arnavutköy ilçesi Taşoluk Yeşil Cami'nde ikindi namazını takiben kılınan ve 2 bin kişiden fazla eş,dost ve sevenlerinin katıldığı cenaze namazının ardından, Boğazköy'de aile kabristanında toprağa verilerek son yolculuklarına uğurlandılar.

Olayın vahameti ve tazeliğinde hadisenin detaylarını acılı aileden öğrenememiştik, Bu gün Taka gazetesinden Sadullah Dervişoğlu ile olay yerine, Balaban köyüne gittik, Köylülerle yaptığımız istişarede gölde üç kişinin boğulduğunu bir kişinin sahile çıktıktan sonra öldüğünü öğrendik.
Balaban köyündeki araştırmalarımız sonucu olayın meydana geldiği yere gitmenin mevcut hava şartları nedeniyle zor olduğu bizlere söylendi.

Buradan taziye amacıyla Boğazköy'e ailenin evine geldik, olayın üzerinden günler geçmesine rağmen taziye evine hala yoğun bir ziyaretçi akını olduğunu gördük,burada taziyeleri kabul eden hükmü şehit hemşerilerimizin aile büyükleri İsmail ve İlyas bey ile yaptığımız görüşmede Olayın bir kaza olduğunu, kazanın ise önceden tahmin edilemeyen bir heyecanın sebep olabileceğini detayları ile İsmail Yıldırım beyden öğrendik.

Yusuf Yıldırım ile balık avına katılan gençlerin iyi yüzme bilmediğini, balıkçılık deneyimlerinin olmadığını, Suyun soğuk olması, elbise ve bot ile su yüzeyinde kalmanın mümkün olmadığını beyan ederken çok sık görülen bir kazadan bahsetti.

 


Gölde çok büyük balıkların olduğunu, kaşık olta ile hareket halinde bu avcılığın yapıldığını, oltaya balık takılınca kayıktakilerin serin kanlı olması gerektiği, kayığın dengesini bozmamaları için ters tarafta bulunmaları gerektiğini, yakalanan balığı görmek için bu kuralın çok sık çiğnendiği, bu nedenle kayıklardan düşme ve alobora olma durumu meydana geldiği gerçeğini anlattı.

İyi bir balıkçı olan rahmetli Yusuf Yıldırım, suya düşen yeğenlerini kurtarmaya çalıştığını, bu nedenle suya batan gençleri çıkarmak için çok sık ve derine dalarak yeğenlerini su dibinde ararken vurgun yediğini, çaresizlik içinde sahile çıktığında vurgun nedeniyle (Vurgun basınçlı su altından aniden su yüzüne çıkmakla meydana gelir, kanda meydana gelen köpürme kalbin durmasına sebep olur, vurgun yiyen kişide,damar tıkanıklığı, akciğer yırtılması, hatta felç gibi önemli vücut hasarlarına yol açar.

Bu şekilde vurgun yiyenler, süratle basınç odalarına alınırlar. Burada tekrar vurgun yediği derinlikteki basınç verilir ve dengeli olarak azaltılır. Bir başka önlem de vurgun yiyeni, aynı derinliğe tekrar indirmektir. )

Vurgun yiyerek bitkin halde sahile çıkan Yusuf Yıldırım, ihtimal bilincini yitirmiş haldeydi, yardım edecek kimse bulunmadığından hakkın rahmetine kavuştu.


Elbette ki ölüm acı bir gerçek, Fakat hayatın gerçeğine inananlar için güzel bir ölüm üzüntüye sebep olduğu kadar onurlu bir duruşa da vesile olur.

Biz ilk gün ve bu gün hemşerimiz olan bu ailede bu onurlu duruşu gördük, bu vesileyle mübarek olsun diyor, acılarına yüce Rabbimin sabır vermesini niyaz ediyoruz.

Abdullah Gözaydın fatihten@gmail.com
 

HASAN YILDIRIM, ŞEVKET YILDIRIM, YASİN BACAK KARDEŞLERİMİZDEN GERİYE KALAN HATIRALARI
 
 

KONU İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER:
Terkoz gölünde hayatını kaybeden Hemşerilerimizi ebediyete uğurladık
Terkos Gölünde Bir Kahraman; Yusuf Yıldırım
İbrahim, İlyas yıldırım taziye evi