Terkos Gölünde Bir Kahraman; Yusuf Yıldırım

Devrilen kayıktan düşen Yeğenlerini kurtarmaya çalışırken vurgun yiyen Yusuf Yıldırım sahile kadar yüzmeyi başardı, lakin çıktığı sahilde kimse olmayınca Terkos kıyısında hayatını kaybetti.

Trabzon Hayrat ilçesi Dereyurt ve Yıldırımdan köyünden Yusuf (50), Hasan (21) ve Şevket Yıldırım (19) ile Yasin Bacak (20) Cumartesi günü Terkos gölünde çıktıkları balık avında haytalarını kaybederek, İstanbul Arnavutköy ilçesi Taşoluk Yeşil Cami'nde ikindi namazını takiben kılınan ve 2 bin kişiden fazla eş,dost ve sevenlerinin katıldığı cenaze namazının ardından, Boğazköy'de aile kabristanında toprağa verilerek son yolculuklarına uğurlandılar.

Olayın vahameti ve tazeliğinde hadisenin detaylarını acılı aileden öğrenememiştik, Bu gün Taka gazetesinden Sadullah Dervişoğlu ile olay yerine Balaban köyüne gittik, Köylülerle istişare yaptık, buradan taziye amacıyla Boğazköy'e ailenin evine geldik burada taziyeleri kabul eden hükmü şehit hemşerilerimizin aile büyükleri İsmail ve İlyas ile yaptığımız görüşmede Olayın bir kaza olduğunu, kazanın ise önceden tahmin edilemeyen bir heyecanın sebep olabileceğini detayları ile İsmail Yıldırım beyden öğrendik.

Yusuf Yıldırım ile balık avına katılan gençlerin iyi yüzme bilmediğini, balıkçılık deneyimlerinin olmadığını, Suyun soğuk olması, elbise ve bot ile su yüzeyinde kalmanın mümkün olmadığını beyan ederken çok sık görülen bir kazadan bahsetti.

Gölde çok büyük balıkların olduğunu, kaşık olta ile hareket halinde bu avcılığın yapıldığını, oltaya balık takılınca kayıktakilerin serin kanlı olması gerektiği, kayığın dengesini bozmamaları için ters tarafta bulunmaları gerektiğini, yakalanan balığı görmek için bu kuralın çok sık çiğnendiği, bu nedenle kayıklardan düşme ve alabora olma durumu meydana geldiği gerçeğini anlattı.

İyi bir balıkçı olan rahmetli Yusuf Yıldırım, Sahildeki cesedi incelendiğinde kulağından ve ağzından kan geldiği, ölümün burada vurgun nedeniyle gerçekleştiği rapor edilmiştir.
Vurgun  sebebi suya düşen yeğenlerini kurtarmaya çalıştığı, bu nedenle suya batan gençleri çıkarmak için çok sık ve derine dalarak yeğenlerini su dibinde ararken vurgun yediğini, çaresizlik içinde sahile çıktığında vurgun nedeniyle (Vurgun basınçlı su altından aniden su yüzüne çıkmakla meydana gelir, kanda meydana gelen köpürme kalbin durmasına sebep olur)(damar tıkanıklığı, vurgun yiyen kişide, akciğer yırtılması ve hatta felç gibi önemli vücut hasarlarına yol açar.

Bu şekilde vurgun yiyenler, süratle basınç odalarına alınırlar. Burada tekrar vurgun yediği derinlikteki basınç verilir ve dengeli olarak azaltılır. Bir başka önlem de vurgun yiyeni, aynı derinliğe tekrar indirmektir. )

Vurgun yiyerek bitkin halde sahile çıkan Yusuf Yıldırım, ihtimal bilincini yitirmiş haldeydi, yardım edecek kimse bulunmadığından hakkın rahmetine kavuştu.

Elbetteki ölüm acı bir gerçek, Fakat hayatın gerçeğine inananlar için güzel bir ölüm üzüntüye sebep olduğu kadar onurlu bir duruşa da vesile olur. Biz ilk gün ve bu gün hemşerimiz olan bu ailede bu onurlu duruşu gördük, bu vesileyle mübarek olsun diyor, acılarına yüce Rabbimin sabır vermesini niyaz ediyoruz.

Abdullah Gözaydın fatihten@gmail.com