ABDÜLHAMİT'İN PROJELERİ ANCAK HAYATA GEÇİRİLİYOR....

İlk olarak 2. Abdülhamit zamanında gündeme gelen, Atatürk tarafından büyük emel olarak tanımlanan Trabzon başlangıçlı demiryolu hattı yeniden gündeme geldi.

Trabzon Limanı'na daha fazla işlerlik kazandıracak hatla birlikte Türkiye'nin dış ticareti de gelişecek. Abdülhamit Han 1876'da Osmanlı padişahı olduktan sonra Trabzon-Erzurum şose yolunun iyileştirilmesi ve bunun da demiryolu yapımına uygun hale getirilmesi, hattın Beyazıt'a (Doğubeyazıt) kadar uzatılmasını istiyordu.

Onun gerçekleşmeyen bu hayali sonrasında proje, Atatürk'ün de en büyük emellerinden biri oldu. Hatta Atatürk bu isteğini "Trabzon'da en kısa zamanda güzel rıhtımı olan bir liman yapmak ve bunun da bir demiryolu ile güneye bağlantısını kurmak en büyük arzumdur" şeklinde dile getirmişti. İki devlet liderinin isteği, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Trabzon ziyaretinde gündeme geldi.

TÜRKİYE İÇİN DE ÖNEMLİ BİR LİMAN

Ziyaretlerde bulunmak üzere Trabzon'a gelen Abdullah Gül, Trabzon Limanı'nda incelemelerde bulundu. Liman'ın sadece Karadeniz için değil, Kafkaslar için de önemli bir konuma sahip olduğunu ifade eden Gül, Trabzon demiryolu projesi ile limanın daha da canlanacağını belirtti. Yetkililerden bilgi alan Gül, "Trabzon Limanı sadece Karadeniz için değil, Türkiye için de önemli bir limandır. Özellikle demiryolunun devreye girmesiyle önemi daha artacak. Bu sayede Kafkasya ile ticari bağların daha da güçleneceğine inanıyorum" diye konuştu.

ORTADOĞUYA BAĞLANMA ZAMANI GELDİ

Trabzon'un güneye ve ortadoğuya demiryoluyla bağlanmasının zamanının geldiğini söyleyen Gül, demiryolunun öneminin daha önce kavrandığını, ancak yüksek maliyet nedeniyle kaynakların başka önceliklere yönlendirildiğini belirtti. Gül, Türkiye'nin artık büyük projeleri hayata geçirebildiğini, OECD'nin en çok büyüyen, Avrupa'nın risk primi en düşük ülkesi olduğunu ve kredi sorunu çekmediğini anlattı.

YABANCI YATIRIMCININ GÜVENİ TAM

Türkiye'nin hukuk standartlarının yükseltilmesiyle ekonominin de daha şeffaf hale geldiğini belirten Gül, geçmiş yıllarda Türkiye'ye güvenmeyen yabancıların artık yatırım yaptığını ve bu yatırımların kalkınmaya katkıda bulunduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, Trabzon'a olağanüstü teşvik verildiğine de işaret ederek, Trabzonlu iş adamlarının bunu en iyi şekilde değerlendirmesini ve yatırım avantajlarını dünyaya anlatmasını istedi. Trabzon'un önemli bir ihracat merkezi olduğunu dile getiren Gül, Rusya ile ticarette yaşanan sıkıntıların kısa sürede giderileceğine inandığını söyledi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu da odanın çalışmaları hakkında bilgiler verdiği konuşmasında, Trabzon'un tarihten bu yana önemli bir ticaret merkezi olduğunu belirtti. Hacısalihoğlu,, Rusya, Kafkasya ve İran ile yakın ticari ilişkiler kurmak istediklerini dile getirdi. Günün ihtiyaçlarına cevap vermeyen Türk Ticaret Kanunu'nun yenilenmesini beklediklerini ifade eden Hacısalihoğlu, insan hak ve özgürlüklerini temel alan yeni bir anayasa yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Abdullah Gül Trabzon Limanı'nda

Cumhurbaskanı Abdullah Gül, Trabzon'daki gezi ve incelemelerinin ikinci gününde, Albayrak Grubu'na ait olan Trabzon Limanı'nı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Gül, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak'tan da bilgi aldı.

Amerika'ya İran ambargosu için net mesaj!

Gül, özellikle inşaatçıların Soçi ve Batum'daki altyapı ve inşaat faaliyetlerinden pay alması gerektiğini belirtti. İran ile ticari ilişkiler ve ticarette Trabzon'un yerine de değinen Gül, 'Bilmeyenler İran ile ticaretimizden rahatsız olabilir. Ama Türkiye-İran ticareti bizim için önemli' dedi.Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke yetkilileri arasındaki ticaretin canlandırılmasına yönelik konuşmaların pratiğe geçmesi gerektiğini de ifade ederek, özellikle Trabzon'dan bu ülkeye yönelik ticari faaliyetlerin eski performansına kavuşacağını ümit ettiğini söyledi.

Ticaret ana omurga hatla bağlanacak

Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürü Ahmet Arslan, projenin güzergahıyla ilgili şu anda birkaç alternatif üzerinde çalıştıklarını belirterek, henüz net bir güzergahın olmadığını söyledi. Trabzon'dan Erzincan arasındaki demiryolu projesi ile doğu-batı eksenindeki demiryolu hattına kuzey bölgesinin de dahil edilmesinin planlandığını ifade eden Arslan, "Projenin amacı, Karadeniz'e gelen yükleri ana omurga olan hatta bağlayabilecek bir demiryolu projesinin gerçekleşmesidir" dedi. İlerleyen dönemde Kars, Iğdır, Dilucu uzantısında bir demiryolu projesinin de gündemde olduğunu kaydeden Arslan, böylelikle bütün hatların ana omurgas olan doğu-batı eksinindeki demiryolu hattına bağlanacağını kaydetti. Arslan, Cumhurbaşkanı Gül'ün Trabzon demiryolu hattının devreye girmesiyle Kafkasya ile ticari bağların güçleneceği yönündeki açıklamasını da, "Zaten kuzey ve güney ana omurgaya bağlanırsa, Cumhurbaşkanımızın bu söylemi gerçekleşmiş olur" dedi.

Abdülhamit'le birlikte gündeme gelmişti

Trabzon'a demiryolu bağlantısının ilk olarak Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit tarafından gündeme getirildiğini anlatan Alport Trabzon Liman İşletmeciliği Müdürü Muzaffer Ermiş, şöyle devam etti: "Abdülhamit Han 1876'da Osmanlı padişahı oldu. 4 yıl sonra 1980'de bir ferman yayınlayarak Trabzon-Erzurum şose yolunun iyileştirilmesi ve bunun da demiryolu yapımına uygun hale getirilmesi, hattın Beyazıt'a (Doğubeyazıt) kadar uzatılmasını istiyor, hattın Tebriz bağlantısını da düşünüyorlar. Çünkü Abdülhamit zamanında Trabzon limanındaki hareketlilikten dolayı 16 tane konsolosluk ve başkonsolosluk vardı. Türkiye'de İstanbul'un dışında bu kadar yabancı temsilik yoktu."

Atatürk'ün en büyük emellerinden biriydi

Atatürk'ün 1924'te Trabzon'a ilk ziyaretinde Trabzon limanı ve demiryolu konusunun tekrar güncellik kazandığını dile getiren Muzaffer Ermiş, buna delil olarak Atatürk'ün "Arazisi verimli, halkı zeki Trabzon'da en kısa zamanda güzel rıhtımı olan bir liman yapmak ve bunun da bir demiryolu ile güneye bağlantısını kurmak en büyük arzumdur" şeklindeki sözlerini hatırlattı. Atatürk'ün vasiyetinden biri olan modern limanın 1954'de işletmeye açıldığını, 1980'li yıllarda ise geliştirildiğini hatırlatan Ermiş, şimdi sıranın demiryoluna geldiğini kaydetti.

Yine fırsat kaçarsa Trabzon köy gibi olur

Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Şaban Bülbül, Trabzon'dan demiryolu ile güneye iniş konusunda 4 değişik güzergah alternatifleri bulunduğunu, ancak son kararın ortaya çıkacak fizibiliteye göre verileceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuyu tekrar gündeme getirmesinin kendilerini yeniden heyecanlandırdığını dile getiren Şaban Bülbül, "Trabzon'da ticaretin yapılabilmesi için demiryolu şart. İran ticareti için demiryolu fırsatının kaçmaması gerekiyor. Bu fırsat kaçarsa Trabzon bir köy, kasaba haline gelir. İspanya'dan Çin'e uzanacak demiryolu ağına Trabzon'un bir şekilde bağlanması gerekiyor" diye konuştu.

Bölge insanı platform kurdu

Trabzon-Erzincan Demiryolu Platformu adı altında sivil bir inisiyatif başlatan bölge insanı, projenin işleyişini adım adım izliyor. Platformun yürütme kurulu; Trabzon Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası, Trabzon Limanı İşletmeciliği A.Ş, KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi, TMMOB Jeoloji mühendisleri Odası Trabzon Şubesi, TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi, TMMOB Ormaı Mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi, MÜSİAD Trabzon Şubesi ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi tarafından oluşturulmuş durumda.

Alternatiflere göre fizibilitesi hazırlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından açılan Trabzon- Erzincan Demiryolu Projesi'nin güzergah çalışması ihalesini 1 milyon 452 bin 684 TL bedelle Yüksel Domaniç Müh.Ltd.Şti. almıştı. 2 Kasım 2009 tarihinde imzalanan ihalede işin süresi de 480 gün olarak belirlenmişti. İhaleyi kazanan firma; Trabzon-Erzincan demiryolu hattının (yaklaşık 320 km) idarenin ön gördüğü standartlarda olacak şekilde 1/25.000 ölçekli güzergâh araştırması ve amenajman etüdü, 1/5.000 ölçekli şeritvari haritalarının alınması ve güzergâhın bu haritalara işlenmesi, güzergâh üzerinde gerekli sondajlar ile laboratuar deneyle-rinin ve diğer zemin araştırma işlerinin yapıl-ması, tüneller, köprüler, istinat duvarları gibi sanat yapıları ile istasyon tesislerinin ve demir-yolunun teknik şartna-melerdeki esaslara göre projelerinin yapılması, üst yapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve teleko-münikasyon projelerinin yapılması, güzergâhın Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, fizibilite etüdü, güzer-gâhın keşif ve metrajları hazırlıyor.

Dubai rotası değişirse iki ülke de kazançlı çıkacak

Daha önce de Başbakan Erdoğan'ın İran'a yaptığı ziyaret sırasında 'ihracatınızı Trabzon Limanı üzerinden' yapın çağrısının ardından da görüşmeler hız kazanmıştı. İki ülke de kazançlı çıkacağı Trabzon-Tebriz güzergahını bir an önce faaliyete sokmak istiyor. Yıllık 23 milyar dolara ulaşan ihracatını Tebriz'den bin 400 kilometre uzaklıktaki Dubai Limanı

üzerinden diğer ülkelere ulaştıran İran rotasını değiştirirse, mesafesini 700 kilometre kısaltmış olacak. Böylece hem İran karlı çıkacak hem de Trabzon Limanı sayesinde dış ticarette önemli bir mesafe kat edeceği planlanan Türkiye... Bütün bunların üzerine, Trabzon demiryolunun da faaliyete geçmesiyle limanın ülke ekonomisine önemli bir katkısı olacağı belirtiliyor.

Demiryolu projesi güzergahtaki illere iki kez kazandıracak

İran-Türkiye arasında son 10 yılda çeşitli devlet yetkilileri ve iş adamları arasında 63 ayrı toplantı gerçekleşti. 2009'da iki ülke arasında ihracat 9 milyar dolara çıktı. İran'ın diğer ülkelere olan ihracatı Trabzon üzerinden gerçekleşmesi durumunda, Trabzon- İran güzergahında illerin kazancı büyük olacak. Ancak, daha önceki yıllarda, ticaretin sağlıklı olarak sağlanabilmesi için Türkiye'nin sınır kapısında koyduğu ÖTV, İran'ın da Yol Vergisi'ni kaldırma zorunluluğu vardı. Bu noktada, eğer Türkiye ve İran demiryolu projesi ile birbirine bağlanırsa söz konusu sorunlar direkt ortadan kalkacak. Böylece güzergahtaki illerin bu işten kazançlı çıkması da daha kolay sağlanacak.

Bu noktada, Trabzon'un doğu'da İran'a, kuzey'de Rusya ve Kafkasya'ya açılan bir ticaret kapısı olduğunu belirten Alport Trabzon Liman İşletmeciliği Müdürü Muzaffer Ermiş, Cenevizliler ve Venedikliler tarafından da kullanılan Trabzon Limanı'nın iki bin yıl boyunca tarihi İpek Yolu'na geçiş veren bir konumda bulunduğunu söyledi. Muzaffer Ermiş, limanın başta İran, Irak, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri transit yolunun başlangıcında yer aldığını kaydetti.

Tren yoluyla maliyet yüzde 80 düşer

Doğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (DAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, doğu bölgesinde demiryollarının aktifleştirilmesiyle komşu ülkelerle ticaretin daha kolay hale geleceğini söyledi. Özellikle İran'ın bölge için önemli bir Pazar olduğuna dikkat çeken Cemal Şengel, "Bölgemizdeki birinci problem ulaşımdır. Kışın problem daha da ağırlaşıyor. Taşımanın demiryoluna kaydırılmasıyla ulaşım maliyeti yüzde 80 düşecektir" diye konuştu. DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, bölge ülkelerinden gelen uçakların İstanbul yerine Erzurum'a inmesinin de maliyeti bir hayli düşüreceğini kaydetti.