TRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU BASIN BÜLTENİ
Dünyanın ortak kültür mirası olarak kabul edilmiş Trabzon ilimizin sınırları içindeki Sümela Manastırı’nda geçtiğimiz hafta sonunda, valiliğin yasal uyarına rağmen meydana gelmiş olan üzücü olayı Trabzon Dernekleri Federasyonu olarak öncelikle şiddetle kınıyoruz.
Ülkemizin neresine olursa olsun, ziyaret amacıyla gelen turist ya da turistler bizim konuğumuzdur. Milletimizin konukseverliği, kültüründen gelen önemli hasletlerdendir. Ancak bu iyi niyet, birilerinin kötü emellerine asla alet edilemez. Şayet edilmeye kalkışılırsa gereken cevap verilir. Bunun şekli yapılan davranışın ya da densizliğin ölçüsüyle paralel olur.
Fakat her şeye rağmen Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir. İnsanımıza ya da ülkemize yapılacak yanlış bir davranış cevabını hukuk çerçevesinde bulur.
Sümela Manastırı 21. Asırda dünyaya mal olmuş bir müzedir.
Yüzyıllar önce belli bir dinin mensuplarına ait mabet olarak kullanılmış olmasını elbette kabul ediyoruz. Ancak günümüz Türkiye’sinde yasalar önünde sadece ziyarete açık DÜNYA KÜLTÜR MİRASINDAKİ MÜZELERDEN biridir.
İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’da Cuma Namazı kılmış ve Türklerin ibadet yapmaları için eseri camiye çevirmiştir. Ancak bugün halen, ülke sınırlarımız içinde olmasına rağmen AYASOFYA DÜNYA KÜLTÜR MİRASI İÇİNDE BİR MÜZE kabul edildiği için bizler orada ibadet etmemekteyiz.
Sonuç olarak;
Sümela Manastırı’na ziyaret amacıyla gelenlerin, turist olarak başımızın üstünde yerleri vardır. Fakat organize, art niyetli düşüncelerle bölge hatta ülke insanımızı huzursuz etme amacıyla gelenlere HAYIR diyoruz.
Olaylara yaklaşımı, yönetimi ve duruşu ile sayın valimiz Recep KIZILÇIK’a, ayrıca Sümela Manastırı’nda ayin yapmak isteyen sözüm ona turistlerin, provokasyonuna izin vermemekte direnerek, örnek bir bürokratik davranış gösteren Trabzon Müzeler Müdiresi Sayın Nilgün YILMAZER hanımı da federasyon olarak tebrik ediyoruz.
Saygılarımızla
TRABZON DERNEKLERİ FEDERASYONU
YÖNETİM KURULU ADINA
GENEL BAŞKAN
NURETTİN TURAN
ADRES:
Fındıkzade Oğuzhan cad Çağnak sok No 1 Kat 2 D 6 Fatih \İstanbul Tel: 0212 524 61 61 F aks: 0212 621 52 62
İletişim Genel Başkan Yard. Hüseyin Ayaz 0532 667 70 47

Basından: Sümela Manastırında Provakasyon