OF-HAYRAT DERNEĞİNDE Dr.EREN'in 'ETKİLİ ANNE BABA EĞİTİMİ KONFERANSI

İSTANBUL-Of Hayrat Derneğinin zaman zaman düzenlediği pazar kahvaltılarına bu ay önemli bir etkinlik ekleyerek ihtiyaç olan güzel bir hizmet sundular.
Fatih teki Dernek merkezi restoran katında tertiplenen kahvaltıya üst düzeyde katılım sağlanırken salonun dolması ile kahvaltıya geçildi ve keyifli gecen kahvaltının ardından konusunda uzman psikiyatri Dr. Kenan EREN’in 'Etkili anne baba eğitimi' semineri ile Doğru davranış, Konuşma, Gençlere yaklaşım hatalarından örnekler verdi. Başarılı bir nesil yetiştirmenin ipuçlarını, görev ve sorumluluklarımızı bizlere hatırlattı.

        Kahvaltıya katılanlar arasında Of’un yetiştirdiği değerli ilim, bilim, iş, sanat ve medya dünyasından   çok  değerli birçok hemşerilerimiz salonda hangi masaya oturacaklarına zor karar verdiler, Her masada ayrı bir değerimizle sohbet imkanı bulmuş oldular.

Kahvaltıya katılan hemşerilerimiz başta Prof.Dr. Ali AKYÜZ , Prof.Dr. zafer NUHOĞLU,  Psikiyatrist Dr. Kenan EREN ,  Prof.Dr. Asiye NUHOĞLU,  iş dünyasından Canfer  BALIK, Mehmet CANSIZOĞLU, İdris TÜRK, Sinan BARUT,  Sanat camiasından  Oflu ali lakabı ile Ali ÖZTÜRK, Yılmaz KASAPOĞLU, Abdurrahman YAZICI, Yüksel TELLİOĞLU, Medya gurubundan ise Faik HACIBEKTAŞOĞLU, Hamsi tv radyo sahibi E.Emre KURT ve Gazeteci  Sadullah DERVİŞOĞLU Of Hayrat Derneği eski Başkanlarından Dr. Zafer Nuhoğlu,  Ruhan ÇAKIROĞLU
Birçok TSK  başkan  ve yöneticileri, Of, Hayrat ve çevresinden Trabzonlu  hemşerilerimiz    katılanlar arasında göze çarparken Of Hayrat Derneği  Başkanı Mustafa SARAL , Başkan yardımcısı Sami KILIÇ, genel sekreter Emrullah TELLİOĞLU ve diğer yöneticilerde   gelen misafirlerle yakından ilgilendiler, Derneğin yeni döneminde hayata geçirmeye çalıştıkları birçok projelerinden bahsederek hemşerilerimizin bu projelere sahip çıkmasını talep ettiler.

 

        Kahvaltının sonrası düzenlenen panele geçilirken duyuru yapan Dernek sekreteri Emrullah TELLİOĞLU' Burada bir bütünlük içinde çalışmaya karar verdik, Şu an aramıza ilk defa gelen hemşerilerimizi de görüyorum, burası hepimizin sizleri her zaman bekliyoruz çok güzel çalışmalar yapacağız, hep beraber bu katılımlar ne kadar yüksek olursa başarıda  kaçınılmaz olur diyerek sizlere tekrardan hoş geldiniz   diyorum ve çok değerli konuşmacı hocalarımız var can kulağı ile dinlemenizi  önemle tavsiye ediyorum dedi.

        İlk olarak konuşmacı olarak kürsüye Prof.Dr. Ali AKYÜZ hocamız gelerek şunları söyledi' Çok değerli hemşerilerimiz bu derneğin kurucularından biri olarak bu günlere gelene dek çok emekler verdik, ilk önce bizler ve sonrasında bayrağı devralanlar bu emeği verdi ve vermeye devam ediyorlar.  İstanbul’da hiç bir derneğin böyle bir  binası yoktur,  geçmişteki büyüklerinizin nasıl çalıştığını iyi görün şimdiki yönetici arkadaşlarımız da çok güzel çalışmalar yapıyor ve de yapmaya devam ediyorlar  birlik ve beraberlik arttığı sürece başarı kaçınılmazdır diyen  Dr. AKYÜZ ' fazla vaktinizi almak istemiyorum benden sonrada değerli konuşmacı hocalar var   onlarda sizlere çok değerli bilgiler aktaracaklardır bu anlamda  sizlerin vaktini almadan müsaadenizi istiyorum diyerek gelen bir telefonla acil hastasının olduğunu ve hastaneye geçmek zorunda olduğunu ifade ederek  kimse rahatını bozmasın herkese iyi günler diliyorum 'dedi.

         

                Daha sonra konusunda uzman Psikiyatrist  Dr. Kenan EREN kürsüye gelerek  'Etkili Anne Baba eğitimi' ile ilgili çok önemli  açıklamalarda bulunurken salondan bir çok kişinin  sorduğu sorular ile    ilgili teker teker açıklamalar yaparak   Karadeniz insanının doğuştan asabi olduğunu ve saman alevi gibi bir anda yanıp söndüğünü ve sonrasında genellikle pişmanlığın ortaya çıktığını çoğu kez  görerek yaşamışızdır.

           Bizler Karadenizliler olarak çocuklarımıza anne baba şefkatini yaşatabiliyor muyuz bugün tv’lerde izlediğimiz haber programlarını bir çoğumuz izlemekteyiz, çocuklarımızın aile baskısı ile sonunun düşünülmeden nelere mal olduğu örneklerle önümüzdedir.
Eskilerde kaldı o bizim babalarımızın, annelerimizin sert ve keskin sözleri ile yerimizden kıpırdamamız bile mümkün değildi. Oysa şimdi değişen dünya  yaşantısı  ile çocuklarımızı çok iyi yetiştirmemiz lazım onlar bizim geleceğimiz okulda düşük not alan çocuklarımıza şiddet uygulamamız doğru değil, başka başarılı öğrencileri de örnek göstermek çözüm değil, çözüm etkili anne baba eğitiminden geçer, eğer bizler çocuğumuzla yeterince ilgilenebiliyorsak onlara yeterli şefkati gösterebiliyorsak en güzel eğitim buradan başlıyor işte dediği sırada araya Prof.Dr. Asiye NUHOĞLU girerek şunları  söyledi.

Şimdi bakıyorum salonda bayandan çok erkek var neden eşlerinizle beraber bu tür etkinliklere katılım sağlamıyoruz kadınları geri planda tutmadan hep beraber annenin, babanın vereceği eğitim farklıdır. Bu günün dünyasında artık çocuklarımızın çok şanslı olduğunu ve bizlerin çocuklara vereceği çok fazla bir şey yok aslında, çocuklarımız bizden şefkat bekliyor, onlarla oturup bir arkadaş gibi  konuşarak  anlatarak nelerin daha faydalı, nelerin ise zaralı olduğunu anlatmamız gereklidir.

Tv’lerdeki  bir çok programın aileyi parçalayan  ve ateşli silahların kullanımına merak saldıran dizilerden uzak tutarak daha faydalı kanallardaki programları beraber izleyerek çocuklarımıza yol göstermeliyiz. Anne ve babanın çocuk üzerindeki eğitiminin nerelerden geçtiğini burada beraber görmekteyiz diyerek konuşmasını tekrardan Dr. EREN'e bıraktı.

 Dr.EREN de bundan sonraki kahvaltılarda farklı konuları işleyerek siz hemşerilerime faydalı olmak için elimizden geleni yapacağız diyerek. Bundan sonraki kahvaltılara eşlerinizi de alıp gelmenizi istiyorum onlarında öğreneceği çok şeyler olduğuna inanıyorum diyerek sözlerini tamamladı.

        Program sunumunu yapan Dernek sekreteri Emrullah TELLİOĞLU ise burada 'OF NUFUS DEFTERİ  '   olarak sizlere Osmanlı arşivlerinden araştırılarak bu günümüze dek yaşayan akrabaların isim soy isim ve lakapları ile birlikte yapılan altından da kıymetli bu kültür hizmeti olan kitap tan herkesin alıp araştırmasını istiyorum çok uzun araştırmalar sonucu hazırlanmış olan bu çok değerli esere sahip çıkalım, Kahvaltımıza katılımınız için teşekkür ediyorum.
Bir sonraki etkinlikte daha da kalabalık bir şekilde sizleri bekliyoruz dedi.

HABER FOTO-SADULLAH DERVİŞOĞLU     (ana sayfaya dön)