Trabzon Hayrat ilçesi Dereyurt köyü, Aydınöz mahallesinden Sanayici, inşaatçı sayın Sinan Barut ile İstanbul'da dernek faaliyetleri, Gurbette Trabzonluların sorunları hakkında 33 dakikalık söyleşi gerçekleştirdik.
sayın Sinan Barut aynı zamanda Bahçelievler ilçesi, Yenibosna semtinde Trabzon - Of - Aydınöz K.Y.Derneği başkanlığını yürütüyor, Mart 2008 tarihinde kurulan bu dernek, kökü onlarca yıla dayanan, Bir mahalleyi değil, birçok mahalleyi, beldeyi hatta ilçeyi kucakladığını beyan eden derneklerimizi çoktan aşmış olduğunu görüyoruz.
Bizde birçok örneği olan başarılı derneklerimizi sizlere tanıyoruz, Burada 33 dakikalık Video röportajımızı izleyerek bir mahalle derneğinin başarısına sizlerde şahit olabilirsiniz.

 

     Buradan bilhassa Of ve Hayrat ilçelerimizi ilçe bazında temsil eden derneklerimize ithaf edeceğimiz çok söz var, başta Hayrat merkez ve 8 mahalleyi kapsayan Doğu ve Kuzey-doğu Hayratın, eski adıyla Hundez mahallelerinin İstanbul'da Birkaç on bin'e varan nüfusu olmasına rağmen, Adına münhasır bir derneği yok.
Ebetteki her köye birkaç dernek kurmak bölücülük değildir, Her mahalleye, Köye bir veya birkaç cami yaparken bölücülük olmuyor da, birkaç dernek kurulunca mı bölücülük olacak?
Hayır derneklerimiz ihtiyaç ise kurulsun, fakat birlikteliğimize hizmet etsin, kişisel bazda çevre ilçelerle irtibat kurulması pek mümkün değildir. dernekler arası organizasyonlarla İstanbul genelinde tanışma ve kaynaşma imkanları tesis edilmelidir.

 

    Bu gaye ile kurulacak derneklerimize başarılar dileriz, Bu arada Aile, Mahalle, Köy ve belde dernekleri İlçe bazında federasyonlaşmalı, İlçe federasyonları Trabzon federasyonu çatısı altında demokratik olarak yerini almalıdır.
Bu konuda günümüze kadar gerek hukuki, gerekse demokratik olarak gerekenler yapılmadı, Türkiye'mizin geldiği konumda bu konu milli mesele olmuş durumdadır. konunun ciddiyetini idrak eden hemşerilerimiz bu konuda ciddi mesai harcamak zorundadır, Kişisel hesaplar yapanlar ciddiye alınmadan azami özveri ile Türkiye'nin çimentosu Trabzon'umuzu beton gibi birlik olmaya bu vesile ile davet ediyoruz.
Birlikte rahmet vardır, Ayrılıkta zillet olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Allah halis niyetli hemşerilerimize başarılar nasip eylesin.