TRABZON OF HAYRAT K.Y. DERNEĞİNDE 2011-2014 DÖNEMİ
Kongre hazırlıkları tamam

      Ruhan Çakıroğlu, Salim Belekoğlu, H.İbrahim Abdik, Ahmet Albayrak, Ali Tellioğlu yönetimi 19 Aralık 2010 tarihinde Olağan kongre kararı aldı.
     Başkan Ruhan Çakıroğlu'na tarihi teyit etmek amacıyla sorduğumuzda Çakıroğlu 19 Aralık 2010'da toplanmayacaklarını, bir hafta sonra 26 Aralık 2010 Pazar günü derneğin 7. katındaki restoranında düzenlenecek 2. toplantıda kongreyi gerçekleştireceklerini bizlere beyan etti.
      Dernek Yönetim Kurulu olarak Of-Hayrat Vakfı yönetim kurulu üyesi Mustafa Saral'ın adaylığını desteklediklerini beyan etti. Bu vesile ile aylardır beklediğimiz başkan adaylarından birinin ismine de ulaşmış olduk.
      Bu arada mevcut dernek yönetiminden Beş üyenin Of-Hayrat Vakfımızın mütevelli üyeliğine seçildiğini biliyoruz, Bu konu aklımıza bu konsensüsün arkasında yeni bir uygulamamı var sorusunu düşündürdü. 

    Of-Hayrat Makililer derneğinde karşılaştığımız Of-Hayrat Vakfı yönetim kurulu başkanı M. Reşat Aksu ağabeyimize, Dernekle aranızda bir anlaşmamı yaptınız, bu yeni mütevelli üyelerinin kabulünde ne gibi bir konsensüs var?
    Başkan Adayı Mustafa Saral bu anlaşma gereğimi Dernek tarafından topluca destekleniyor diye sorduğumuzda, Başkan Aksu, doğrudan konuyu açıklamasa da, Vakıf-Dernek ikileminin kuruluşa zarar verdiğini, Kongrede Mustafa Saral'ın dernek başkanlığına seçilmesi durumunda en azından ekonomik olarak Dernek gelirlerinin vakıf gelirleriyle birleştirilerek daha doğru verimli çalışmalar gerçekleştirmeyi düşündüğünü söyledi.

      Yukarıdaki restoranın durumunu sorduğumuzda ise Masadaki 5-6 hemşerimizin önünde iddialı bir şekilde "Yukarıdaki restoranın içkili olması kurumumuza maddi, manevi büyük zararlar vermektedir. Buradaki içki servisini mutlaka kaldıracağım, ilçelerimize yakışan bir şekilde işletemez isek kapatırız, başka amaçla kullanabiliriz, kiraya verebiliriz" dedi.

    Fısıltı gazetesi haberlerine göre, 2010 Kongresinde eski yönetimin ilke kararı ile desteklediği Mustafa Saral dernek başkanlığına seçilirse Of-Hayrat Derneğinde yepyeni bir dönem başlayacak.
    Öncelikle Vatan caddesindeki restoran ve lokal işletmesinin kârlı bir işletme olmadığı gerekçesi ile kapatılacağı, Başka bir ilçede ( VİP) Vakıf - Dernek salonu tesis edileceği, kahvehane tipi lokal düşünülmediği bilgilerine ulaştık.
     Birçok hemşerimizin karşı olduğu içkili ve oyunlu lokal işletmeciliği ne kadar yanlış ise, lokalden arındırılmış bir Dernek-Vakfın İstanbul'daki Of-Hayratlıların birliğine, beraberliğine hizmet etmeyeceği için daha fazla yanlış bir karar olduğu şeklindedir.

    Bizlerde başarılı derneklerin faaliyetlerine baktığımızda toplumdan soyutlanan, sadece Burs etkinliği ile kapalı kapılar ardında yönetilecek Vakıf-Dernek çalışmalarının gönül birlikteliğimize hiçbir faydası olmayacağına inanlardanız.
    Bu arada 2066 yılında sözleşmesi bitecek olan, mülkiyeti Of belediyesi üstünde olan, gelirleri Of-Hayrat derneği tarafından kullanılan lalelideki otel binasının Of belediyesinden alınarak Vakıf malı olarak tescil edileceği, Bu şekilde Of-Hayrat derneği hiçbir geliri olmayan, tabela derneği konumuna getirileceği ortaya çıkıyor. 
    Mevcut dernek üyelerimizin bu konudaki düşünceleri kongreyi etkileyeceği muhakkak. Lakin henüz bize ulaşarak düşüncesini beyan eden bir hemşerimize rastlamadık.

    Kim hayırlı bir işe niyet ederse Allah onun yardımcısıdır, 1966 yılından beri düşe, kalka geldiğimiz bu güne kadar eksiklikleri de olsa bu kurum büyük hizmetler gerçekleştirdi. 
       Gönlümüzün istediği ise örneklerini gördüğümüz, çok müthiş çalışmalar gerçekleştiren Başta Sivas, Kastamonu, Giresun gibi vilayet derneklerinin İstanbul'daki faaliyetleri bizleri kıskandırıyor. Neden bizlerde böyle güzel çalışmalar gerçekleştirmeyelim, tarihteki bir gönül, bir bilek olan gücümüz neden şimdi param parça, neden Küçük olsun benim olsun mantığı ile politika da gördüğümüz bağnazlığın aynısını sivil toplum kuruluşlarımızda da yapıyoruz, Neden?
       Umarın bu kongre bir milat olur, on yıllardır her yıl çözülen birlikteliğimiz tersine dönerek, gönüldeşliğe doğru yakınlaşırız, İnsanlık da bunu emrediyor, Akıl da bunu emrediyor, Allah'da cc. bunu emrediyor.  İnşâallah gereğini gerçekleştireceğiz.  Bütün hemşerilerimize aklı selim ile hareket etmelerini, politik bağnazlığa düşmemelerini, İslam'da komşunun komşuya mirasçı gibi yakın olduğunun gerçeğini düşünerek, Görev alan hemşerilerimizin  kendisine verilen görevlerin en doğrusunu yapmalarını dileriz.
07 Aralık 2010
Abdullah Gözaydın  hayratli@gmail.com 0535 746 55 48