Anadolu'nun 7 Harikası

Anadolu'nun 7 harikası belli oldu. Sistemimize göndermiş olduğunuz oylar incelendi ve değerlendirme sonucunda 2005 yılı Kültür Rotasında Anadolu'nun 7 harikası belirlendi.

Şehir Dokusu, Mardin
Mardin şehir dokusu almış olduğu 8.09 luk oy oranı ve 43938 oy ile birinci oldu. Mardin Kent Dokusu aynı zamanda Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girmek için çalışmalar yürütmektedir.Nemrud Dağı, Adıyaman
Nemrud Dağı anıt mezarı almış olduğu 6.59 luk oy oranı ve 35794 oy ile ikinci oldu. Uluslar Arası Nemrud Dağı Fonu ile gündemde tutulmaya çalışıan, arkeolojik bilimi ile uğraşan kişilerce Tutankamonun mezarından bile önemli bilgi ve buluntuların saklı olduğu anıt mezar, binlerce yıl beklediği keşifini büyük bir gizemle saklamaya devam ediyor.


Hasankeyf
Hasankeyf şehir dokusu almış olduğu 6.58 luk oy oranı ve 35740 oy ile üçüncü oldu. Bu tarihsel zenginlik inşallah sular altında kalmaz. Bölgeye yapılan barajlardan korunması için tedbirler alınır.


Ani Şehri, Kars
Ani Kenti almış olduğu 6.50 luk oy oranı ve 35305 oy ile dördüncü oldu. Kars ili sınırları içinde bulunan ve halen Turistik bölge olarak gezilere açık bu kültürel zenginliğimizin sahip çıkılmaya ihtiyacı var.

Zeugma, Gaziantep
Zeugma Antik Kenti almış olduğu 6.49 luk oy oranı ve 35251 oy ile beşinci oldu. Sular altında kalan ve kalmaya devam eden bu kültürel zenginliğimizin kurtarılabilen bölümleri Gaziantep Müzesinde Sergilenmektedir.Sümela Manastırı, Trabzon
Sümela Manastırı almış olduğu 6.47 luk oy oranı ve 35143 oy ile altıncı oldu. Sümela Manastırı ilk yedi içine Karadeniz Teknik Üniversitesinde düzenlenen oy kampanyası ile girdi. Manastır inanılmazın nasıl inşa edileceğinin tarihsel bir kanıtı.İshakpaşa Sarayı, Doğubeyazıt
İshakpaşa Sarayı almış olduğu 6.46 luk oy oranı ve 35088 oy ile 7. harika oldu ve aynı zamanda Merkez Bankamızın seçimi ile 100 YTL nin arka yüzünü süslemeye başladı. Doğubeyazıt ve Ağrı Dağının mükemmel doğasının tarihle buluştuğu bir nokta olan Saray sizleri bekliyor.


Anadolu' nun 7 Harikası 2005 yılı Kültür Rotamızı Gezelim, gezdirelim, sahip çıkalım.