Başınızı Cebiniz Mi Ağrıtıyor?
26.05.2007 09:47
Yaydığı elektromanyetik dalgalar yüzünden bir çok hastalığa sebep olduğu ya da tetiklediği iddia edilen cep telefonu baş ağrısına da sebep olabilir mi?

Norveçli uzmanlar, "30 dakikalık cep telefonu görüşmelerinin ardından baş ağrısı hissettiklerini" ileri süren 17 kişiyi 2 gruba ayırarak test yaptı. İlk grup, telefonun yaydığı elektromanyetik dalgalara maruz bırakılırken, diğer grup bu dalgalardan etkilenmeyecek bir alanda tutuldu. 30 dakika süren deney sonucunda her iki gruptaki deneklerin yüzde 68'i baş ağrısı hissettiğini söyledi. Uzmanlar, araştırmanın cep telefonuna bağlı şikâyetlerin psikolojik şartlanmayla ilgili olduğunu ortaya koyduğunu belirttiler.


Değerli hemşerilerim yaşım 56 yedi senedir cep telefonu kullanıyorum.
Kışın telefonum palto veya ceket cebinde olduğu için pek fark edemiyorum fakat yazın sıcaklarda bir pantolon bir gömlek giydiğimiz için telefonum pantolonun cebine koyuyorum.
   Geçen yıl fark ettim, telefon hangi cebimde ise o tarafım uyuşuyor, bu uyuşma bazen ağrı verecek boyutta oluyor , çıkarıp diğer cebime koyunca 10 dakika içinde o tarafta uyuşma ve ağrı başlıyor.
    Elbette telefonsuzda olmuyor, çare olarak sırf telefon için el çantası taşımak mecburiyetinde kaldım
çantada olan telefon belirgin bir zararı olmuyor gibi ama ne yaptığını bilemiyoruz,  bu konuda araştırma yapılmasını telefon kartelleri engelliyor, dünyanın en eski zararlı baz istasyonları bizde, mahkeme kararı ile dahi her zaman söktürmek mümkün olmuyor.
     Bu konuda mutlaka duyarlı olalım eski teknoloji baz istasyonlarının yenileri ile değiştirmek için gerekirse dava açalım, konunun takipçisi olalım,Eski teknoloji büyük kabinler içinde bulunuyor - yeni teknoloji direklere monte edilen takribi 100cm X 50cm- 20cm ebatlarında küçük birşeydir