Gazlı İçecek Düşmanınız Olabilir
28.05.2007 11:07
Gazlı içeceklerin içeriğinde bulunan sodyum benzoat maddesi hücrelere ciddi şekilde zarar vererek, siroz ve parkinson gibi hastalıklara yol açabiliyor.

Küflenmeyi önlemek için kullanılan ve E211 olarak da adlandırılan sodyum benzoat maddesinin turşularda ve bazı soslarda da kullanıldığı belirtildi.

İngiliz Independent on Sunday gazetesinin manşetten verdiği habere göre, Sheffield Üniversitesi'nin maya hücreleri üzerinde yaptığı araştırmada, sodyum benzoat (E211) adlı koruyucu maddenin, hücrelerin "güç istasyonu" olarak tanımlanan mitokondride DNA hasarına yol açtığı görüldü. Araştırmayı yapan moleküler biyoloji ve biyoteknoloji profesörü Peter Piper, "Bu kimyasal maddeler mitokondrideki DNA'yı tamamen devre dışı bırakıyor" dedi.

Mitokondrinin oksijeni enerjiye dönüştürdüğünü söyleyen Prof. Piper, "Buradaki hasar, hücrelerin ciddi şekilde bozulmasına yol açıyor. DNA'nın zarar görmesiyle, parkinson, sinir sistemi bozukluğu hastalıkları ve yaşlanma arasında bir bağ bulunuyor" dedi.

'Eski testler yetersiz'

Sodyum benzoatın İngiliz Gıda Standartları Kurumu ve AB tarafından onaylandığı, ancak bu araştırmanın ardından İngiliz milletvekillerinin testlerin yenilenmesini istediği belirtildi.

Piper, "Gıda endüstrisi, bu maddelerin test edildiğini ve tamamen güvenli olduğunu söyleyecektir. Ancak eski güvenlik testleri yetersiz kalıyor" diyerek yeni testler yapılması gerektiğini söyledi. Piper, bu içecekleri özellikle çocukların bol miktarda tükettiğine dikkat çekerek anne babaları yeni testler yapılana kadar içecekleri alırken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Gazete de aralarında Coca-Cola, Fanta, Sprite, Pepsi Max ve Diet Pepsi'nin de bulunduğu ürünlerde maddenin bulunduğunu kaydetti

http://www.aktifhaber.com/read_news.php?nID=116769