Türkiyeden İzlenen Uyduların Çanak Anten Çapları ve Frekansları


-- 42°Doğu TÜRKSAT-1C,2A 90 cm
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 13°Doğu HOTBIRD 2 - 6 - 7A - 8 90-200 cm
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 19,2°Doğu ASTRA 1E - F - G - H - KR - 2C 120-450cm
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 30,5°Doğu ARABSAT 2B 90-120 cm (C/Ku)
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 28,2°Doğu EuroBird™ 1 ASTRA 2 120-400 cm
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 26°Doğu ARAPSAT 2-3 (Badr-3-4 - Eurobird 2) 90-120 cm
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 7°Doğu EUTELSAT W3 90-120 cm
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 5°Doğu SIRIUS-2.3 90-200 cm
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 1°Batı THOR-1,2,3, 120-400 cm (C/Ku)
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 4°Batı AMOS-1-2 120-400 cm
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 7°Batı NİLESAT- Atlantic Bird 4 101/102 150-300 cm
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 8°Batı ATLANTICBIRD - Telecom 2D2 120-150
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

-- 15°Batı TELSTAR-12 90-150 cm
Buraya Tıklayıp Frekanslara Bakınız !

UYDU ALICIYLA DOWLOAD NASIL YAPABİLİRSİNİZ
chip dergisinden alıntıyla başlayalım....


Bilgisayarınızda kullandığınız dijital uydu alıcısı ile yüksek kalitede görüntü ve ses içeren televizyon yayınlarını seyretmenin yanı sıra, uydu üzerinden verilen yüksek hızlı internet servisinden de, yerine göre tamamen ücretsiz olarak yararlanmanız mümkün.

Parlak yüzünü gökyüzüne dikmiş yeni dijital çanak antenlerin çatı ya da balkonlarda kurumuş ağaç dallarını andıran, eski paslı analog antenlerin yerini almaya başladığı bu günlerde, DVD kalitesindeki görüntü ve ses, televizyon yayınlarında kabul edilen minimum kalite haline gelmeye başladı. Üstelik, bu yayınları bilgisayarınızdaki bir PCI dijital uydu alıcı ile seyrediyorsanız uydu üzerinden yüksek hızda ve yerine göre ücretsiz, download yapabilme gibi bir şansınız da her zaman mevcut. Ancak geçen ay dijital yayınların izlenmesi konulu ilk bölümümüzde bahsettiğimiz gibi, dosya indirmenin de yasal olduğu kadar bir de karanlık yüzü var.

Öncelikle, bu yazıda bahsedeceğimiz konunun, ADSL, kablo ya da çevirmeli ağ gibi standart bir internet bağlantısı olan uydu internet hizmeti olmadığını söyleyerek yazımıza başlayalım. Yani normal olarak sörf yapabilmenize de olanak tanıyan bu hizmetlerden farklı olarak, bu ay bahsedeceğimiz yöntem, sadece uydu üzerinden tek yönlü ve çevirim dışı olarak dosya indirebilmenize olanak tanımakta. Diğer bir deyişle, download hızı her ne kadar yüksek olursa olsun, çoğu sefer download yapılan içeriği seçme şansınız pek olmayacak ve sadece başka kullanıcıların tercih ettiği dosyalarla yetinmek durumda kalacaksınız. Ancak bu küçük ayrıntı, sadece ücretsiz download seçeneğini tercih ettiğinizde sorun olacaktır.

Tabii ki ücreti karşılığında ya da her ne kadar onaylamasak da yasal olmayan yöntemler ile, hem yüksek hızda hem de istediğiniz dosyaları internete bağlı olmadan, uydu üzerinden indirme şansınız bulunuyor. Şimdi bu yöntemleri tek tek ele alalım: İlk olarak yasal olup olmadığı tartışılan bir yöntem, FileGrabber eklentisi ile ProgDVB (www.progdvb.com) yazılımı üzerinden dosya indirme yöntemi ile başlayalım.

Tamamen ücretsiz olan bu yöntemde, ne yazık ki indirebileceklerinizi seçme şansınız bulunmaz ve sadece diğer kullanıcıların tercihleri arasından filtreleme yapabilirsiniz.

- File grabber ile ücretsiz dosya indirmek [YASAL]

"Ücretsiz" ve "uydu" kelimelerinin aynı cümlede kullanılmasının bile birçok internet kullanıcısını heyecanlandırmaya yeteceğinden eminiz. Bilgisayarla biraz fazla haşır neşir olan ve internetin gücünü bilen her kullanıcı, ekonomik imkanları elverdiği sürece daha hızlı bir internet bağlantısı için elinden gelen her şeyi yapar. Bu koşullar altında, şu an için en uygun bağlantı çeşitleri ADSL ve kablo bağlantısıdır. Peki bu bağlantı hazlarının da yetmeyeceği durumlarda ya da hiç para ödemek istemediğinizde çözüm ne olmalı?

Bu durumda her ne kadar her beklentinize ulaşamayacak olsanız da, bir sefere mahsus bir harcamayla uydu internet hızında dosya indirmek için bir yol daha mevcut.Hali hazırda televizyon yayınlarını dijital olarak alıyorsanız, bu harcamaya bile gerek kalmayacaktır, hatta herhangi bir şekilde internete bağlı olmanız bile gerekmeyecek. Şimdi merakla beklediğinizi tahmin ettiğimiz bu işleme geçmeden önce, sistemin nasıl çalıştığına kısaca bir göz atalım.

İnternet verileri uydudan, televizyon gibi yayınlanır

Uydu üzerinden internet hizmeti almak isteyen kullanıcıların bilgisayarlarında, bu iş için uygun bir dijital uydu kartı bulunması gerekir. Dolayısıyla ne olursa olsun bu hizmetten yararlanabilmek için benzer bir donanımı sizin de satın almanız gerekir. Zaten bu işlem için yapacağınız tek harcama da budur. Geçen ay tavsiye ettiğimiz Twinhan uyumlu ve fiyat/performans oranı iyi olan INCA DVB kartını bu işlem için de kullanabilirsiniz. Standart bir işlem olarak uydu internet servisi sağlayan firmalar abone olan kullanıcılarının gönderdikleri isteklere cevabı, uydu üzerindeki özel bir frekanstan aynı bir televizyon yayını gibi yayınlarlar.


Yani tüm kullanıcıların istedikleri, bir anda ortak ve herkesin alabileceği bir şekilde dünya yüzeyine dağıtılır. İsteği yapan uydu kartlarının hiçbirinin MAC adresi birbiriyle aynı olmadığından, normal olarak her kart sadece kendi gönderdiği isteğin karşılığını yakalar ve dolayısıyla bir karışıklık da çıkmaz.

İndirilenler arasından dosyaları ayıklamaya hazır mısınız?

Ancak havada serbest şekilde dolaşan bu verileri, siz talep etmemiş olsanız da, özel yazılımlar kullanarak yakalamanız pekala mümkündür. Bu şekilde özetle, doğru frekans üzerinde doğru yazılımların kullanılmasıyla yapılacak bir tarama sonucunda, o anda uydu kullanarak internet üzerinde gezinip çeşitli dosyalar indiren tüm kullanıcıların indirdiklerini paralel olarak görmek ve aynı hızda indirmek de mümkün olacaktır. Yani tahmin edebileceğiniz gibi bu sistem, size uydu hızında download imkanı tanırken, ne yazık ki sisteme üye olmadığını için, istediğiniz herhangi bir web sayfasını açma ya da bir dosyayı indirme olanağı sunmaz.

Yine de, sizden tek farkı uydu internet bağlantısına sahip olması olan aynı kafa yapısındaki yüzlerce kullanıcıdan en az birinin de sizin gibi düşünüyor olması, o an en popüler olan MP3'lere, film dosyalarına, uygulamalara ya da oyunlara ulaşmanız için yeterli olacaktır. Kaldı ki sistemi incelerken indirdiğimiz dosyalar içinde yer alan çeşitli popüler dosyaların, zaten herkesin indirmek isteyebileceği türden olduğunu gördüğümüz için, sizin de bu sistemden rahatlıkla yararlanacağınıza eminiz.

Balkonunuzda bir çanak anten için yer açmanız gerekebilir

Yazının başından beri bahsettiğimiz dijital uydu kartına ek olarak, eğer yoksa yayınları alabilmeniz için, çatınızda ya da balkonunuzda bu tür yayınları yapan Turksat, Eutelsat W3 ya da Hotbird uydusuna bakacak şekilde konumlandırılmış bir çanak anten ve lnb seti de edinmeniz gerekir. Eğer Digiturk abonesi iseniz zaten Eutelsat W3 uydusu için konumlandırılmış bir anteniniz mevcuttur. Bu durumda isterseniz sistemi deneyip çalıştığına emin olana kadar diğer uydular için ek bir maliyete girmeden bu seti geçici olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra indirdiklerinizden memnun kalırsanız adedi ortalama 50$'a diğer uydular için de yeni çanak anten setleri satın alabilirsiniz. Şimdi eğer tüm bunlara sahipseniz, adım adım işlemleri yapmaya başlayabiliriz. Ancak daha önce, eğer Eutelsat W3 uydusundan yararlanacaksanız, geçen ay belirtiğimiz bir konuyu tekrar hatırlamakta fayda var. Diğer iki uydudan farklı olarak, Eutelsat W3'ü DiSEqC listesine eklerken Satellite listesinden 0070 nolu uyduyu seçtikten sonra, ek olarak üst bölümdeki LOF 1 değerini de "10000" olarak değiştirmeniz gerekecektir. Yoksa sistem çalışmayacaktır.

1. Yayının yapıldığı uydu kanalının seçilmesi: Biraz önce de söylediğimiz gibi internet verilerinin yayınlanması için servis sağlayıcılar uydular üzerindeki belirli kanalları kullanır. Dolayısıyla işlemlere başlamadan önce ProgDVB yazılımında öncelikle uydunun ve kanalın seçilmesi gerekir. Eğer Hotbird'e dönük bir çanağınız varsa, 10723 H 29900 üzerinden yayın yapan transponder'ı kullanabilirsiniz. Turksat için 12054 H 24740 size en yoğun veri akışını sunacaktır. Bu 3 uydu içinden en hareketli olan Eutelsat W3 için ise en uygun transponder 11.449 V 27500 olacaktır. Eğer bu transponder değerlerine sahip kanalları bulamıyorsanız, hiç seyretmediğiniz bir kanalın özelliklerini uygun şekilde değiştirerek de sorunu çözebilirsiniz. Bunun için herhangi bir kanal üzerine sağ tuş ile tıklayıp Channel Property seçeneğini işaretleyin. Açılacak olan pencerede sırasıyla Frequency, Polarisation ve Symbol rate değerlerini değiştirmeniz yeterli olacaktır. Bu kanalı kaybetmemek için ismini de (Caption) size uygun şekilde değiştirebilirsiniz. İnternet üzerinden download yapabileceğiniz daha geniş ve güncel transponderlar için www.turkforumuz.biz bağlantısından popüler uydu forumundaki listeye ulaşabilirsiniz.

2. Üçüncü parti eklentilerin kurulması: Önce listeden biraz önce oluşturduğunuz kanalı üzerine tıklayarak seçin. Ana pencerenin en altında yayın ve sinyal kalitesi görüntülenecektir. Bu değerler ne kadar yüksekse o kadar az sorun yaşayacaksınız demektir. Şimdi ProgDVB yazılımını kapatın ve "Pid Scanner" ve "File Grabber" ZIP dosyaları içindeki modülleri Program Files altındaki ProgDVB klasörü içinde Modules klasörüne açın. Bu eklentilere www.progdvb.com/plugins.htm bağlantısından ulaşabilirsiniz.

3. Doğru klasör adlarının oluşturulması: ProgDVB yazılımını tekrar çalıştırmadan önce, kurulumu gerçekleştirdiğiniz sabit diskin kök dizininde "tmp" adlı bir klasör oluşturun (örneğin c:\tmp). Son olarak da bu dizin içine girin ve "Bad", "Work" ve "Out" adlı 3 ayrı dizin daha oluşturun (c:\tmp\Bad gibi).Modüller işlemleri gerçekleştirmek için bu dizinleri kullanacaktır. Dosyaların gelebilmesi için de doğru adlandırılmaları çok önemlidir. Artık yazılımı tekrar çalıştırabilirsiniz.

4. Uygun PID değerlerinin tespit edilmesi: Şimdi oluşturmuş olduğunuz kanalın seçili olduğuna emin olduktan sonra Service/ Data PID Scanner seçeneğini seçin. Açılacak olan pencerede Options tuşuna tıklayıp değerleri yukarıdan aşağı sırasıyla 100, 1, 9999 olarak değiştirin ve OK tuşuna tıklayın. Scan tuşuna tıkladığınızda modül, dosyaları indirmek için bize gerekli olan PID değerlerini taramaya başlayacaktır. Sonuç olarak karşınıza birçok PID değeri çıkar. Örnek olarak Turksat'taki transponder üzerinde arama yaptımızda çıkan listede 6000 pid değerinde yanındaki değerlerden oldukça yoğun bir veri akışı olduğu görülüyor. Şimdi Close ile bu pencereyi kapatıp bu sefer de yine Service menüsü altında yer alan Prog File Grabber modülünü çalıştırın.

5. İstediğiniz dosyaların filtrelenmesi: Services bölümünde New tuşuna tıklayın. Servis ismi olarak "MPE", PID List değeri olarak da "6000" girdikten sonra OK tuşuna tıklayın. Burada araya virgül koymak şartıyla birden fazla PID değeri de girebilirsiniz. Şimdi gelen dosyalar içinden gereksiz olanların ayıklanması için işlemi başlatmadan önce filtreleme parametrelerini ayarlayalım. Bunun için Filter tuşuna tıklayın ve sol taraftaki listeden sadece indirmek istediğiniz dosya türlerini seçin. Burada tüm dosyaları seçmeniz büyük karışıklığa yol açacaktır.Ayrıca sabit diskinizin bir anda yararsız bir sürü dosya ile dolmasını engellemek için, minimum dosya boyutunu da yüksek tutabilirsiniz. Bu pencereyi daha fazla değişiklik yapmadan kapatabilirsiniz. Start tuşuna tıkladığınızda işlem başlayacak ve dosyalar da gelmeye başlayacaktır. Listedeki OUT tamamlanmış dosyaların, diğerleri ise üzerinde çalışılan dosyaların sayısı ve boyutunu belirtir.

6. Diskiniz yüksek hızda veri akışı için yeterli mi? Gelen dosyalara "c:\tmp\out" klasöründen ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızı bu şekilde birkaç saat açık bırakmanız sabit diskinizin yüzlerce MB dosya ile dolmasına neden olabilir. Daha sonra işlemi Stop tuşu ile durdurup bu dosyalar arasından işinize yarayanları ayıklayıp geri kalanları silebilirsiniz. Eutelsat'daki Skyrunner ve Türksat 1B uydusundaki Barracuda uydu internet hizmeti gibi, başka uydularda da benzer servisler bulunmaktadır. Uyduyu, dağıtıcıyı ve frekans değerini bilmek kaydıyla yeni PID'ler aratıp bu sistemi başka servislerde de kullanabilirsiniz.

- Opensky ile ücretli dosya indirmek [YASAL]

"Yüksek hızda download çekici ama körü körüne dosya indirmek yerine küçük bir miktar bedel ödeyip istediğimi indirmek istiyorum" diyorsanız, bu durumda www.broadsat.com firmasının Opensky uydu internet hizmeti ile bağlantılı olarak verdiği Sattorent hizmeti sizin için daha cazip bir seçenek olabilir. Aslında ülkemizde hizmet veren Dexar Barracuda ya da Superonline Skyrunner benzeri upload'un farklı bir bağlantı üzerinden, download'un uydu üzerinden yapıldığı fiyatı yüksek. Standart tek yönlü uydu internet hizmetinden pek farkı olmayan Opensky sisteminde, asıl farkı düşük fiyatı (aylık 15,75 Euro) ile Sattorent hizmeti oluşturuyor.

Bu şekilde kullanıcının sadece dosyayı talep etmek için herhangi bir yoldan çok kısa bir süre internet bağlantısı yapması yeterli oluyor. Daha sonra geriye sisteme kurulmuş olan istemci yazılımı çalıştırıp beklemek kalıyor. Bu yazılım talep edilen dosyaların ne zaman yayınlanacağını gösteriyor ve zamanı geldiğinde uydu üzerinden yayınlanan veriler yazılım tarafından herhangi bir internet bağlantısı gerekmeden yüksek hızda bilgisayara aktarılıyor. Download süreci ne kadar olursa olsun hatta kalmak gerekmediği için, sistem uydu internete göre daha da ekonomik bir hale geliyor.

Sattorrent'ten faydalanmak için sistem gereksinimleri

Ancak bu sistemden yararlanabilmek için mutlaka Eutelsat W3 uydusuna yönelmiş bir çanak anteniniz olması gerekiyor. Ayrıca veri akışına başlanabilmesi için, kullanmış olduğunuz PCI dijital uydu kartını uygun kanala kilitleyecek özel data yazılımının da kurulmuş ve Opensky hizmeti için ayarlanmış olması gerekiyor. Skystar2 kartını kullananlar, zaten yüklü olan ve sistem bildirim alanında çalışan Server4pc yazılımı içinden "Europeonline : eutelsat 7e C12"yi seçebilirler.

Twinhan uyumlu kartlar içinse ek olarak uygun DVBData yazılımını indirip kurmak gerekiyor. Örneğin Inca için bu yazılımı http://www.incatech.net/driver_file/...b_data_1.7.zip adresinden indirebilirsiniz. Daha sonra DVBData yazılımını çalıştırıp, Service Selection bölümünden Opensky'ı seçip, Filter Options altından da Default Pid kısmına unicast,multicast ve broadcast için deaimal olarak 2401 pid'ini eklememiz yeterli oluyor.

- Opensky ile ücretsiz dosya indirmek [YASAK]

Tüm sistem gereksinimleri ve ayarları tamamladıktan sonra Opensky Client'ı çalıştırdığınız zaman, yazılım içinde yer alan tamamen ücretsiz Satkiosk aracı ile sistemin push ettiği farklı multimedya içerik otomatik olarak sisteminize aktarılıyor ve bunlara tamamen ücretsiz olarak ulaşmanız mümkün oluyor. Listede, yanında kilit resmi bulunan dosyaları alabilmeniz için ise, biraz önce de bahsettiğimiz gibi Sattorent sistemine abone olmanız gerekiyor. Ancak bazı şifreli dijital yayınları ücretsiz olarak izlemenin yolunu bulan kullanıcılar için bu da pek bir engel olmuyor. Hatta belirli bir zaman öncesine kadar, kilitli dosyaların OpenSky istemcisi aracılığı ile indirilebilmesini sağlayan ostoken.cfg dosyasını üreten ve push edilen sattorent dosyalarının anahtarlarını (key) uydu üzerinden yakalayan iki küçük yazılımı, sadece Opensky istemcisi kurulu olduğu klasör içine kopyalamak yasal olmayan bu işlem için yeterli oluyordu.

Opensky 1.7, yasadışı indirmenin önüne geçti

İlk yazılım bir loader görevi görüp kullanıcı sanki üyeymiş gibi yazılımı çalıştırırken, diğer yazılım ise arka planda çalışarak indirmek için seçilen kilitli yazılımların şifrelerini otomatik olarak buluyordu. Bu şekilde herkes sisteme üye olanların talep ettikleri dosyalardan istediklerinin bir kopyasını da rahatlıkla kendi bilgisayarlarına tamamen ücretsiz olarak indirebiliyorlardı. Ancak bu tür kullanıcıları engellemek için sürekli sistem değiştiren Broadsat firması, yeni hazırlanan 1.7 sürümü ile şimdilik bunun önüne geçmiş durumda. Bu korumanın daha ne kadar dayanabileceğini bilemeyiz ama en azından şu an için Opensky sistemi ile ücretsiz olarak download yapmak isteyenlerin pek şansı olmadığını söyleyebiliriz.

BİLGİSAYAR KURULUM VE YAZILIM KONULARINDA YARDIM