Çinde binlerce yıldır sağlık alanında önemli bir yer tutan Akapunktur  tekniğinde ayak tabanlarımızın dili    Resimde gördüğünüz alanlara yapacağınız masaj o bölgeyi temsil eden organımızın rahat çalışmasına sebep olacaktır.

REFLEKSOLOJİ NEDİR?
Refleksoloji, losyon ve yağ kullanmaksızın sadece parmak ve el tekniklerini kullanarak ayak tabanları ve ellere fiziksel basınç uygulama eylemidir.

 El ve ayaklarda vücudun resmini yansıtan alan ve refleks bölgelerinde bu tür bir uygulamanın vücutta da fiziksel değişiklik yaratacağı fikrine dayanır.
Çin Tıbbına göre, insan vücudunda 360'dan fazla akupunktur noktası vardır ve bunun 60'dan fazlası ayak tabanında yer almaktadır. İkinci kalp olarak bilinen bu noktalar insan vücudundaki birçok organın yansıma noktaları ve toksinlerin de birikim noktalarıdır. 
Refleksolojinin Tarihçesi

Dünya üzerinde çağlar boyunca refleksoloji, sağlık uygulaması olarak dünya üzerindeki sağlık konularına çare arayan insanlar tarafından zaman zaman tekrar keşfedilmiş ve geliştirilmiştir. Mısır, Çin ve Japonyadaki arkeolojik kanıtlar eski refleksoloji medikal sistemine işaret etmektedir. Batıda ise refleksoloji anlayışı 19. yüzyıl başında sinir ve refleks sistemi üzerine yapılan çalışmalarla kendini göstermeye başlamıştır. Eski çağlarda bu konu ile ilgili doğrudan kanıt bulunmamakla birlikte, çeşitli kültürler inanç sistemleri ve tarih dönemlerindeki el ve ayak uygulamaları,sağlık konusunda refleksolojinin evrensel bağlantısını ifade eder.

KULAK MUCİZESİ
Kulak ceninin ana rahmindeki duruşunun şematik olarak aynısıdır. Ve tüm akupunktur noktaları kulak üzerinde bu esasa göre yer almıştır.Şimdii... başınız,boynunuz, beliniz, sırtınız, bacaklarınız, kalçanız, ayaklarınız, omzunuz ağrıdığında yapacağınız tek şey kulaklarınıza masaj yapmak. Kulağınızı baş ve işaret parmaklarınızın arasına alarak kulak kepçesinden başlayarak, dayanabildiğiniz kadar güçlü ve sıkarak masaj yapın.

İlk anda bazı noktalar acıyacaktır. ( bunlar bedendeki ağrıyan bölgelerin kulaktaki refleks noktalarıdır ) 2 -3 dakika bu masajı yapmanız yeterli olur. İsterseniz uzatabilirsiniz de. Zaten masajın sonuna doğru bedeninize bir sıcaklıklığın yayıldığını hissedeceksiniz. Bunun ardından ağrılarınızın azaldığını ve kaybolduğunu da... Hiç bir yan etkisi olmayan bu uygulamayı her zaman her yerde kendinize ve ağrısı olan yakınlarınıza uygulayabilirsiniz. Yorulduğunuzda, uzun otobüs yada araba yolculuklarında oturmaktan ağrılara maruz kaldığınızda, çok üşüdüğünüzde ve bedeninizi dengeye kavuşturmak için mucize benzeri bu uygulamayı kullanabilirsiniz.  


  "Dört tane ağrı kesici aldım hala ağrıyor" diyerek baş ağrısından kıvranan taksi şöförünün ona yaptığım iki dakikalık kulak masajının ardından yaşadığı mutlu şaşkınlıkla benden ücret almadan teşekkürlerle uğurladığını hala hatırlıyorum. Önemli olan kulağın her noktasına dokunun. Kulağınız size hemen yanıt verecektir. Kulaklar bedeni hisseder, görür ve duyar. Siz de şefkatli ellerinizi esirgemeyin.