Doç.Dr. İsmail H. DEMİRCİOĞLU

 İsmail H. Demircioğlu, 1969’da Trabzon’un Of İlçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gülderen Beldesi’nde, lise eğitimini ise Hayrat Lisesinde tamamladı. 1992 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. 1993 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı. Aynı üniversitede 1996 yılında yüksek lisansını tamamladı.

Milli Eğitimi Geliştirme Projesi kapsamında 1996 yılında İngiltere’ye doktora yapmak amacıyla gönderildi. Birmingham Üniversitesi Eğitim Fakültesinde başladığı doktora çalışmasını Kasım 1999’da tamamlayarak doktor unvanını aldı. Doktorasında Türk ve İngiliz tarih öğretmenlerinin yetiştirilmesini karşılaştırmalı olarak çalıştı.

 

2000 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Tarih Eğitimi Anabilim Dalına Yrd. Doç. Dr. olarak atandı. Ocak 2009’da doçent unvanını aldı. Halen bu bölümde öğretim üyesi olan Demircioğlu, 2000 yılından beri aynı bölümün bölüm başkan yardımcılığını yürütmektedir. 26.06.2000 – 03.05.2001 tarihleri arasında Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Tarih Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.

 

Tarih Öğretimi, Sosyal Bilgiler Öğretimi ve Öğretmen Yetiştirme alanlarında yurt içi ve yurt dışındaki indeksli dergilerde (Social Science Citiation Index, Educational Researh Abstract, Australian Education Index)  makaleleri olan Demircioğlu’nun yurt dışı uluslararası konferanslarda sunulmuş bildirileri de bulunmaktadır. Yazarın, ‘‘Tarih Öğretiminde Öğrenci Merkezli Yaklaşımlar’’ ve editörlüğünü yaptığı ‘‘Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması’’ kitapları bulunmaktadır. Kırkın üzerinde yayınlanmış makale ve bildirisi olan araştırmacının, değişik kitaplarda bölüm yazarı olarak eserleri bulunmaktadır.

International Society of History Didactic, The Historical Association ve Euroclio gibi uluslararası kuruluşlara üye olan Demircoğlu, Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı Yönetim Kurulu üyeliğini de yürütmektedir.

İsmail H. Demircioğlu evli ve bir çocuk babasıdır.