Of-Çaykara yeni bir yolla Bayburt!a Bağlanacak.

Projesi yapılan Of- Çaykara- Bayburt yolunun Raylı Sistem Destekli Otoban’a dönüştürülmesiyle ilgili bir proje Hazırlayan Metin Velioğlu Of -Hayrat Kültür ve Dayanışma Derneği’nde projenin tanıtımını yaptı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Of, Hayrat ve Çaykara ilçelerinin yayla yollarının karayolu standartlarına dönüştürülüp, Uzungöl üstünden biri 6, diğeri 4 km olmak üzere iki tünelle Of-Çaykara- Bayburt yoluna ulaştırma ve ilave olarak Of- Çaykara- Bayburt yolunun Raylı Sistem destekli otoban yol yapılması, ayrıca yayla turizmi geliştirmek için turizm alanları oluşturmak.için bir proje hazırlanmıştır.

Turizm alanlarıyla yerleşim yerleri arasında teleferik ağı kurmak, yayla yollarının kışın çalışabilirliğini sağlamak için asfaltı ısıtma gereksinimi olduğundan tüm kara yolu ve demiryolu ile teleferik sistemlerini, turizm alanlarını ve yerleşim alanlarını güneş enerjisi ile hidrojen enerjisi sistemleriyle besleyerek ekonomik enerji temini yoluyla yapılacak master projenin finansmanı da şekillenmiştir.
Bu yatırım projesi, finansmanının % 70'i AB hibe fonlarıyla, % 30'u DOKAP fonlarıyla karşılanmak suretiyle geliştirilmiştir.

Projenin tanıtımı İstanbul Of -Hayrat kültür ve Dayanışma Derneği Lokali’ndeki toplantıda yapıldı
Toplantıda sunumu proje koordinatörü Metin Velioğlu yaptı"