İlçemizde uzun süre güzel hizmetler gerçekleştiren Din Adamı Kemal Okuyan'ın Ardından

Çaykara Mimilos doğumlu din adamı Kemal Okuyan, vaizlik ve müftülük sınavlarını kazanmasına rağmen Hayrat merkez kuran kursunda talebe okutmayı ve aynı camide imamlık yapmayı tercih etti.
Çevre il ve ilçelerde imamlık yapan rahmetli Kemal Okuyan, ömrünün önemli kısmını Hayrat'ta geçirdi. Yirmi yıldan fazla bir zaman Hayrat'ta imamlık ve Kur'an Kursu hocalığı yapan rahmetli, Hayrat tarafında çok sayıda din adamı yetiştirdi.

KEMAL OKUYAN
1932 yılında Çaykara Mimilos (Yukarı Kumlu) köyünde doğdu. Babası Mehmet Fuat Efendi'dir. İlk dini bilgilerini akrabalarından Hafız Said Okuyan'dan öğrendi. Daha sonra Maraşlı köyü ilkokulunu bitirdi. İlkokulu takiben aynı zamanda köy muhtarlığı da yapan Kamil Kaygusuz'dan sarf ve nahiv okudu. Ondan sonra beş yıl daha okuyarak Arapça ve İslami ilimlerden icazet aldı.
İcazet aldıktan sonra Bayburt'a bağlı Konursu köyünde ders okutmak üzere fahri imamlık yaptı. Burada iki dönem Arapça ve dini ilimlerden icazet verdi.
Orada görevli iken dışarıdan bitirme sınavlarına girerek imam hatip birinci ve ikinci kısımlarını bitirerek diploma aldı. Vaizlik ve müftülük sınavlarını kazandı. Ancak bu görevlerde bulunmadı.
Oradan Rize'ye bağlı Güneyce ilçesinin merkezindeki Şeyh Camiinde imamlık yaparken bir taraftan da Kur'an kursunda Arapça ve diğer dini ilimlerden ders verdi.
Buradan Hayrat kazasına geçerek orada 20 yıldan fazla imamlık yaptı.
Bu süre içerisinde Hayrat Kur'an Kursu'nda talebe okutarak birkaç kez icazet verdi.
Hayrattaki görevi süresince Hayratlı gibi yaşayan, haklı olarak "Kemal Efendi" şeklinde tanımlanan Hoca efendi, Son çağda yerleştirilmeye çalışılan "Ilımlı İslam" anlayışına karşı "Ehli Sünnet, Sünni İslam" anlayışında ısrar ederek, talebelerine olduğu kadar yaşadığı çevresine her vesile Gerçek İslam'ın hükümlerini hatırlatmayı görev bilmiştir.
Kış günleri sabah ve yatsı namazlarına cemaatin gelmediği gerekçesi ile hocaların evlerinde namazlarını kılmasına karşı çıkarak Kurtuluş camii imamı Murat hocaya hitaben "Sen gene de namazını camide kıl, Boş gördüğün saflarda kimlerin olduğunu sen göremezsin" diyerek, Günümüzün Diyanet görevlilerinin kulaklarına küpe olacak bir nasihat vermiş oldu.
Of ve Hayratta toplumun dünyevi meselelerine müdahil olur, yapıcı ve adaletli İslami hakemliği ile saygınlık kazanmıştı.
Görevini Kitap ve Sünnet ışığında ifa etme azminde olması nedeniyle, Masa başı idari bir görev olan Müftülük hakkını kullanmamıştır.
Merhuma Allahtan rahmet, sevenlerine Sabrı cemil niyaz ederiz.

Abdullah Gözaydın hayratli@gmail.com

Faydalanılan Kaynak:Haşim Albayrak Araştırmacı Tarihçi - Yazar

Kemal Efendi Allah'ın rahmetine kavuştu
Hayrat Müftülüğümüz Emekli İmamlarından Merkez (HUNDEZ) Kur'an Kursunda hayırlı hizmetleri bulunan, Çok değerli Hocalarımız Yrd. doç. dr..Abdurrahman OKUYAN ve Prof.Dr.Mehmet OKUYAN' ın babaları Ahmet Necati OKUYAN (Kemal Hoca) 25 Şubat Gecesi hakka yürümüştür.
Cenazesi (27.02.2010) öğle namazından sonra Samsun' da defnedilecektir.
Hocamıza Allah' tan Rahmet, Kederli Ailesine ve Diyanet Camiasına başsağlığı dileriz.
Halil ٦ط۱۹ Dedeoğlu