Kurban Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Hayrat'ta da coşkuyla kutlandı. Of Kaymakamı Tuncay Sonel'in vekalet ettiği Hayrat'ta kutlama programı Cuma Namazı sonrasında yapıldı.

Müftülük Sitesi toplantı salonunda yapılan Bayramlaşma törenine Hayrat Kaymakam Vekili Tuncay Sonel, Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu, Balaban Belediye Başkanı Ömer Hacıbektaşoğlu, Jandarma Bölük Komutanı Murat Hekim, Hayrat Müftüsü Hasan Güneş ve Daire Amirleri katıldı.

Müftülükteki bayramlaşma töreninin ardından Hayrat Emniyet Amirliği'ni ziyaret eden protokol üyeleri burada Emniyet Amir Vekili Komiser Oğuzhan İpek tarafından ağırlandılar. İkram edilen çayların ardından Jandarma Bölük Komutanlığına geçildi.

Havanın güneşli olması nedeniyle açık havada yapılan bayramlaşmada protokol üyeleri askerlerle tek tek bayramlaştılar. Askerlerle sohbet eden Kaymakam Vekili Tuncay Sonel, askerlere kısa bir konuşma yaptı. ''Türkiye'nin dörtbir yanından gelerek şirin ilçemiz Hayrat'ta askerlik görevini ifa ediyorsunuz. Sizler görev başında olduğunuz için bizler de huzur içerisinde oturuyoruz. Hepinize hayırlı teskereler diliyorum. Ailenize annenize babanıza kucak dolusu selamlar gönderiyoruz'' diye konuştu.

Şehit ailelerine yapılan ziyaretlerin ardından Kurban Bayramı kutlama törenleri, sona erdi.
www.oflular.com

Hayrat Halk Eğitim, eğitmeye devam ediyor
Halk Eğitim Merkezinin açtığı Arapça eğitimi kursuna imamlar yoğun ilgi gösterdi.

Ocak ayında başlayan 1. kademe Arapça öğretimi kursu devam ediyor. Halka yönelik olarak açılan kursa daha çok köylerdeki imamların katıldığı gözlendi. 29 Mayıs'a kadar sürecek olan 200 saatlik kurs, Hayrat Müftülüğü binasında ve akşamları veriliyor. Kurs, Hayrat Müftüsü Hasan Güneş tarafından veriliyor.

Hayrat Halk Eğitim Merkezi Müdürü Turan Orakçı; ''Halkımızın ihtiyaç duyduğu ve kanunların bize verdiği imkânlarla her zaman bu tür kursları açmaya devam edeceğiz'' dedi.

Devam eden kurslar hakkında bilgi veren Orakçı; 19 adet okuma yazma kursu, Taflancık İlköğretim Okulunda ve Halk Eğitim Merkezi Binasında olmak üzere 2 adet Bilgisayar kursunun devam ettiğini, istihdama yönelik olarak açılmış olan kalorifer ateşçiliği kursu tamamlandığını belirtti. Ayrıca bayanlara yönelik olarak açılan Bayan Kuaförlüğü kursunun da devam eden hizmetlerden olduğunu söyledi.

Devlet-Vatandaş işbirliği ile toplantı salonu
Devlet- vatandaş işbirliği ile Hayrat yeni bir toplantı salonuna kavuşuyor. Hayrat'ta önemli eksiklik olarak görülen toplantı salonu ihtiyacı da bu şekilde giderilmiş olacak. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde Hayrat'a önemli hizmetler verecek olan salonun döşemeleri de tamamlanınca eksikleri giderilmiş bir şekilde hizmet vermeye başlayacak.

www.oflular.com

Magandalar Hayratta kan döktü
Trabzon’ un Hayrat İlçesi Taflancık köyünde bir düğünde maganda kurşunları iki kişiyi yaraladı. Akrabalarının düğününe katılan Nebiye Balcı (59) ve Fatih Bilgin (39) düğünde havaya rast gelen açılan ateş sonrasında çeşitli yerlerinde yaralandılar. Yaralılar Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Düğünde rast gelen ateş eden maganda jandarma tarafından araştırılırken yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Elektrik Öldürdü
TRABZON’UN Hayrat İlçesi’nde elektrik akımına kapılan bir kişi yüksek gerilim hattından düşerek öldü.
Edinilen bilgiye göre, ilçeye bağlı Dağönü Köyü’nde kesilen elektriği tamir için yüksek gerilim hattına çıkan İsmail Aksu (34), bir anda elektrik akımına kapılarak yere düştü. Olayda 3 çocuk babası İsmail Aksu, olay yerinde hayatını kaybederken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.


22 otobüs seçmen geldi
Trabzon Hayrat ilçesinde oy kullanmak için çeşitli illerden toplam 22 otobüs seçmen ilçeye geldi. Türkiye'nin hemen hemen bütün illerindeki Hayratlılar, oy kullanmak için ilçelerine geldi. Toplam 22 otobüs insanın oy kullanmak için geldiği ilçe merkezinde araçları koyacak yer kalmadı. Kış nedeniyle sessizliği bürünen ilçeye vatandaşların gelmesiyle birlikte canlılık geldi. Gurbetteki Hayratlıların, oy kullandıktan sonra akşam saatlerinde geri dönecekleri belirtildi. (CİHAN)TRABZON’UN Hayrat İlçesi’nde elektrik akımına kapılan Yavuz Çelebi, hayatını yitirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Trabzon'un Hayrat İlçesi’nde, elektrik akımına kapılan kişi öldü. Alınan bilgiye göre, ilçenin Merkez Mahallesi'nde Yavuz Çelebi, iş yerinin önünde bulunan arızalı bir lambayı tamir ettiği sırada elektrik akımına kapıldı. Çevredekiler tarafından Of Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Çelebi, hayatını kaybetti. Olaya ilişkin soruşturmanın sürdüğü belirtildi.


Hayratta bıçakla yaralama
TRABZON’UN Hayrat İlçesi Taflancık Köyü’nde meydana gelen olayda Ahmet Ş. ile kardeşi İsmail Ş. arasında tartışma çıktı. Kavgaya dönüşen tartışmada iki kardeşten İsmail Ş. elindeki bıçakla Ahmet Ş.’yi yaraladı.

Hayrat İlçesi’nin Taflancık Köyü’nde oturan Ahmet Ş. ile kardeşi İsmail Ş. arasında çıkan tartışma, kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavga sırasında İsmail Ş, elindeki çakı bıçağı ile Ahmet Ş'yi yaraladı. Hayrat Sağlık Ocağı'na kaldırılan Ahmet Ş, tedavisinin ardından taburcu edildi. Jandarma ekiplerince gözaltına alınan İsmail Ş. ise ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.


Of'a eğitim çıkarması
16 Mart 2009 / 13:43
İstanbul'dan gelen 18 kişilik Dernek, Vakıf ve işadamı grubu Of ve Hayrat ilçelerinde incelemelerde bulundu.
Nuhoğlu Vakfı'nın önderliğinde gerçekleştirilen SBS ve ÖSS kurslarını ziyaret etmek, eğitimle ilgili yapılan çalışmaları yerinde görmek amacıyla İstanbul'dan gelen 18 kişilik Dernek, Vakıf ve işadamı grubu Of ve Hayrat ilçelerinde incelemelerde bulundu.


Of Merkez Şehit Öğretmen Ali Bulut İlköğretim Okulu'ndaki programda önce sınıflarda eğitim gören öğrenciler ziyaret edildi. Milletvekili Kemalettin Göktaş'ın da katıldığı programda Göktaş, Kaymakam Tuncay Sonel ve işadamları, Çetin Nuhoğlu'nun anlattığı dersi sıralara oturarak öğrencilerle birlikte dinlediler.

Etkinlikte konuşan İlçe Kaymakamı Tuncay Sonel, çocukların daha iyi bir gelecek elde etmesi için bu yolda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Nuhoğlu Vakfı Başkanı Çetin Nuhoğlu'na ve beraberindekilere teşekkür etti. Milli Takım ruhuyla hareket etmeleri gerektiğini kaydeden Sonel “Bu ruh burada var. 'Kartallar Of'tan Uçar' sloganından yola çıkarak bu arkadaşlarımız da Of'tan çıkarak Türkiye'nin dört bir yanında ülkeye hizmet ediyorlar. İnşallah yeni kartallar bulana kadar da çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmalarının ardından ödül töreni yapıldı. Geçen yıl Fen Lisesi kazanan iki öğrenciye laptop hediye edildi. Kurslarda görev yapan öğretmenlere ise birer hediye çeki verildi.


HAYRAT Yaş Çay Taşıma Kooperatifi Başkanı Halim Adamer Nuhoğlu, SP’den aday oldu. Mevcut başkanın ilçeyi çok kötü yönettiğini, insanlar arasında kutuplaşma yarattığını kaydeden SP adayı, tabandan gelen yoğun baskı nedeniyle aday olduğunu açıkladı.

HAYRAT Yaş Çay Taşıma Kooperatifi Başkanı Halim Adamer Nuhoğlu, SP’den aday oldu. Mevcut başkanın ilçeyi çok kötü yönettiğini, insanlar arasında kutuplaşma yarattığını kaydeden SP adayı, tabandan gelen yoğun baskı nedeniyle aday olduğunu açıkladı. Hayrat’ın dışarda göründüğü gibi sıkıntısız bir ilçe olmadığını belirten Halim Adamer Nuhoğlu, “Ben belediyede çalışıyorum. Sayın Başkan taraflı davranıyor. Bu da bizi rahatsız ediyor. Elinde her türlü imkan var. Ama yanlış kullanıyor. Çok pervasız davranıyor. İnsanların kendisine ve partisine mahkum olduğunu sanıyor. Öyle bir hale geldik ki tüm Hayrat’ta yaşayanlar ‘artık yeter’ diyor. Ancak Hayratlılar’ın bu isteğine cevap verecek aday bugüne kadar çıkmadı. Ben bunun için aday oldum. Bir anlamda Hayrat’ta yaşayan herkesin vicdanı oldum. Saadet Partisi’ni tercih ettim. Çünkü SP’nin adalet ilkesine hep inandım. Bugün de en fazla bu ilkeye ihtiyaç var. AKP’nin adalet anlayışının sahte olduğunu gördüm” dedi.

Düşen Taş Yaraladı

Trabzon'un Hayrat ilçesinde bir kişi, yamaçtan düşen taşın başına isabet etmesi sonucu yaralandı.
Alınan bilgiye göre, ilçenin Dağönü Mahallesi'nde yapımı devam eden santral inşaatında çalışan Murat Üstünkaya (34), yamaçtan düşen taşın başına isabet etmesi sonucu yaralandı.
Üstünkaya, Of Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Asker uğurlaması kan gölü oldu
26 Ağustos 2008 / 17:26
Trabzon'un Hayrat ilçesinde asker uğurlamasına katılan kişi silahla yaralandı.
Köyceğiz köyünde asker uğurlamaya katılan Menderes Çakıroğlu (20), kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerce ateş açılması sonucu ayağından yaralandı.

Çakıroğlu, Fatih Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Trabzon'da turistler kaza yaptı
04 Temmuz 2008 / 18:49
Trabzon'un Hayrat ilçesinde, cipin şarampole devrilmesi sonucu 2 İtalyan turist yaralandı.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Dereyurt köyünde bulunan mağaraları gezmek amacıyla bölgeye giden İtalyan uyruklu Luca ve Daniel Sfolzini'nin içinde bulunduğu cip, Taflancık köyü mevkisinde şarampole devrildi.
Kazada yaralanan Luca ve Daniel Sfolzini, Of Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından Hastane yetkilileri, yaralılardan Luca Sfolzini'nin durumunun ağır olduğu belirttiler.

Hiç gelmediği köyüne cenazesi geldi

Balıkesir'de iki buçuk ay önce denize giren 18 yaşındaki genç plajda yıldırım çarpması sonucu yaralandı.
Hastaneye kaldırılan genç, bitkisel hayatta verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Balıkesir'in Edremit ilçesinde yaşayan Selçuk Güzel mayıs ayının sonlarında Edremit Belediye Plajı'na gitti. 4 arkadaş doyasıya güneşli ve güzel havanın tadını çıkarmaya başladı. Ancak bir süre sonra hava aniden karardı. Fırtınayla birlikte şimşekler çaktı. Bu sırada arkadaşlarıyla birlikte sığınacak yer arayan Güzel'e yıldırım isabet etti ve olduğu yere yığılıp, kaldı. Arkadaşları hemen 112 acil servisi aradı. Fırtına hâlâ geçmemişti. Yaklaşık 15 dakika sonra fırtına bittiğinde ambulans olay yerine geldi. Selçuk Güzel hemen Edremit Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan ilk müdahaleden sonra Güzel, Balıkesir Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.
Yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Güzel, nefes almakta güçlük çekince, gırtlağında delik açıldı. Aylarca yaşam mücadelesi verdi. Selçuk Güzel'in annesi Saliha Güzel, hastanede bir an olsun yanından ayrılmadığı oğlunu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor. Plaj yönetimini suçlayan acılı anne, "Neden uyarıda bulunmadılar? En küçük çöp için devamlı anons yapılıyor, neden bu denli fırtınada uyarıcı anons yapılmadı? Çocuğum ilk hava kararmasıyla birlikte kaçabilirdi" dedi. 10 Haziran'da oğlunun hastanede 18 yaşına bastığını anlatan baba Recep Güzel, "Selçuk, Polis Akademisi'ni kazanıp polis olacaktı. En büyük hayaliydi" dedi.

Talihsiz gencin cenazesi Trabzon'un Hayrat ilçesine bağlı Balaban beldesine bağlı Hamzalı köyünde toprağa verildi. Yakınları, Selçuk'un bu köye daha önce hiç gitmediğini, ancak bu yıl ailesi ile birlikte köye gezmeye gitmeyi planladıklarını söyledi.

Hayrat Ta Atık Pil Toplama Ve Gönderme Kampanyası ...

Trabzon'un Hayrat İlçesinde İMKB Çok Programlı Lisesi Coğrafya Kulübü 'Atık Pil Toplama ve Gönderme' Kampanyası Başlattı. Kampanya Çerçevesinde İlçenin Değişik Yerlerinde Atık Pil Toplama Merkezleri Oluşturuldu.

Hayrat Lisesi Öğrencileri Arkadaşları Yararına Kermes Düzenledi

Trabzon'un Hayrat İlçesi İMKB Çok Programlı Lisesi'nde Okuyan Öğrenciler Arkadaşları Yararına Kermes ve Gözleme Şöleni Düzenlendi.

Öğretmen, öğrenci ve velilerin destekleriyle açılan kermes ve satılacak gözlemelerden elde edilecek gelirin okuldaki yardıma muhtaç öğrenciler için kullanılacağı bildirildi. Okul Müdür Yardımcısı Yusuf Tanrıöven, kermes ve gözleme şölenini geleneksel hale getirmeyi planladıklarını söyledi. Tanrıöven, "Öğrencilerin kaynaşması, öz güvenlerinin geliştirmesi, yardım etmenin bilincine varmaları, okul ve çevrenin birbiri ile bütünleşmesi adına böyle bir kermes düzenledik. Bu etkinliklerden elde edilecek gelir okulumuzda okuyan fakir öğrenciler için eğitim amaçlı kullanılacak." şeklinde konuştu.

Hayrat`ta Eğitim Buluşması
Nuhoğlu Vakfı, Hayrat ve Of İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince, Of ve Hayrat Kaymakamlığı desteğinde yürütülen Eğitim Seferberliği Projesi kapsamında başarılı olan öğretmen-yönetici ve öğrencilere ödülleri verildi.

Buluşmaya, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Mustafa Cumhur, Safiye Seymenoğlu ve Cevdet Erdöl, MHP Trabzon Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Nuhoğlu Vakfı Başkanı Ö.Çetin Nuhoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Ahmet Metin Genç, Hayrat Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu, Of Hayrat Vakfı Başkanı M.Reşat Aksu, Sürmene Belediye Başkanı Fikri Usta, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, Şiran Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Osmaniye ili Sumbas İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Nuri Nuhoğlu, Dernekpazarı Belediye Başkanı C.Cemal Cansız, Belde Belediye Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Nuhoğlu Vakfı`nın Danışmanlar Meclisi Başkanı Ömer Çetin Nuhoğlu, Nuhoğlu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Nuhoğlu ve Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu da birer konuşma yaptılar. Programın ödül töreni bölümünde Nuhoğlu Vakfı, Hayrat ve Of İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince, Of ve Hayrat Kaymakamlığı desteğinde yürütülen Eğitim Seferberliği Projesi kapsamında başarılı olan öğretmen-yönetici ve öğrencilere ödülleri verildi.
www.oflular.com

Hayrat Cinayeti Davasında Karar


Trabzon'un Hayrat İlçesinde 2 Yıl Önce Evine Girdikleri Şahsı Tabanca ile Öldürerek Parasını ve Cep Telefonunu Çaldıkları İddiasıyla Yargılanan 3 Kişi 8'er Yıl 4'er Ay Hapis Cezası ile Cezalandırıldı.

Trabzon'un Hayrat ilçesinde 2 yıl önce evine girdikleri şahsı tabanca ile öldürerek parasını ve cep telefonunu çaldıkları iddiasıyla yargılanan 3 kişi 8'er yıl 4'er ay hapis cezası ile cezalandırıldı.

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanıklar Hamza K. (20), Abdullah D. (19) ve Murat T. (19) hazır bulundu. Haklarında "tasaralayarak kasten adam öldürmek ve gasp" suçundan dava açılan sanıklar duruşmada birbirlerini suçladı.

Sanık Hamza K. ifadesinde maktül Azman Kansız'ı kendisinin öldürmediğini belirterek "Maktülü öldüren Abdullah'tır. Aralarında husumet geçmiştir. Gasp suçunu kabül etmiyorum" dedi.

Sanık Abdullah D. ise ifadesinde olay yerine gasp amacıyla gittiklerini belirterek "Biz esasen olay yerine gasp için gittik. Maktülü öldürme gibi bir amacımız yoktu. Ben dışarda bekledim. Hamza beni aradı. Bende içeri girdim. Daha sonra sobanın arkasında oturdum. Silah Murat'ın cebindeydi. Cebinden çıkartıp vurdu" diye konuştu.

Diğer sanık Murat T. ise olay yerine gasp amacı ile gitmediklerini ifade ederek "Oraya gasp amacıyla gitmedik. Abdullah, Azman amca ile husumeti olduğundan bizden faydalandı. Maktülü vuran Abdullah'tır. Böyle bir olayda bulunduğumdan dolayı çok pişmanım. Özür diliyorum. Adalete güveniyorum. Verilecek cezaya razıyım" şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti daha 3 sanığı 'tasarlayarak gasp suçunun işlenmesini kolaşlaştırmak, suçu gizlemek, delilleri ortadan kaldırmak, yakalanmamak amacı ile kasten öldürmek' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırırken, bu cezayı daha sonra sanıkların suçu işlediği tarihte yaşlarının 18'in altında olması ve diğer indirim nedenlerini gözönünde bulundurarak her birini 8'er yıl 4'er ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Hayrat ilçesi Pınarca Köyü'nde 1 Şubat 2006 günü meydana gelen olayda Azman Kansız (56) evinde silahla vurularak öldürülmüş, cebinden 60 YTL para ile cep telefonu çalınmıştı. Olayla ilgili olarak Hamza K. (20), Abdullah D. (19) ve Murat T.(19)gözaltına alınmıştı.