Evet dostlar.Dün gece İlçemizde yegane iş ve geçim kaynağı olan Çay Fabrikamız yandı.
İlk duyduğum bilgilere göre depo bölümünde çıkan yangın geç fark edilerek çevre ilçelerden gelen itfaiyelerin yardımı ile zorda olsa kontrol altına alınmış ve söndürülmüştür.Bu fabrikayı gece koruma ve kollamayla görevli olan (3) kişinin olayla ilgili ihmallerinin yanı sıra, Fabrika yönetiminin, bu ve buna benzer konularda ne gibi tedbirler aldığı da tartışılır bence.
Gelişen teknolojinin nimetlerinden yararlanmama gibi bir eksikleri var.Yangına duyarlı algılayıcı sistemler veya kamera sistemi yoktur sanırım.
Zarar milletin, kamunun. Eğer daha büyük bir yangınla daha büyük bir hasar meydana gelseydi, Mayıs ayında ahalinin halini düşünmek bile insanı ürkütüyor.
Bu olaydan herkesin ders alması gerekir diye düşünüyorum.Hepimize geçmiş olsun.
Gönderen : ÜMMET VELİOĞLU   umve@mynet.com  12.02.2009

      Ümmet Velioğlunun maili ile haberdar olduğum yangın hakkında telefonla Hayrattan aldığım bilgilere göre, Çay fabrikamızın  akşamdan sonra çıkan yangında fabrikanın üçte birinin yandığını öğrendim.
      Fabrikada Çatı ve çevre tamiratları yapılıyormuş. Çatıda kaynak için çekilen hatların kontağından çıktığı sanılan yangında depo bölümü , içindeki 300 ton işlenmiş çay ile tamamen yandığını öğrendim.
      Fabrikanın çay işleme ünitelerinde fazla bir hasarın söz konusu olmadığı, 2009 çay sezonuna fabrikanın yetiştirilebileceği söylendi.


Hayrat'taki yangın korkuttu

Hayrat ÇAYKUR Çay fabrikasında akşam saatlerinde çıkan yangın korkuttu. Maddi zararın büyük olduğu tahmin ediliyor.
Akşam saatlerinde Hayrat'tan gelen haber ürkütücüydü. Çaykur'a ait çay fabrikasında neden çıktığı henüz tespit edilemeyen yangında fabrikanın depo kısmındaki kuru çayların büyük bölümü yandı. Kalan kuru çaylar da soğutma çalışmaları esnasında ıslanarak kullanılamaz hale geldi.

Yeni sezona hazırlık çalışmaları kapsamında bakım yapılan fabrikada saat 18:00 sularında fark edilen yangın, fabrikanın ardiye kısmında kullanılmış çuvalların olduğu bölümde çıktığı öğrenildi. Yangın kısa sürede büyüyerek kuru çayların olduğu depo kısmına sıçradı. Yangına ilk müdahaleyi Of Belediyesi itfaiyesi yaptı. Daha sonra Trabzon, Rize, Çaykara, Sürmene, Araklı, Cumapazarı Belediyelerinin itfaiyeleri ile Çaykur Genel Müdürlüğünün itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Yoğun çabalar sonucu kontrol altına alınarak söndürülen yangında soğutma çalışmaları gece geç saatlere kadar devam etti.

Yangının bakım çalışmaları esnasında çıkan kıvılcımların rüzgarın etkisiyle kuru çaya sıçraması ve uzun bir süre sonra alevlemesi ile çıkmış olacağı ya da elektrik kontağı ihtimali üzerinde duruluyor.

Olayı haber alan çok sayıda vatandaş olay yerine akın etti. Hayrat Çay fabrikasının büyük alanı itfaiye, ambulans, polis, jandarma ve vatandaşlarla doldu. ÇAY KUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, Çevre Çay Fabrikalarının Müdürleri Çevre Belediyelerin Başkanları olay yerine gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Hayrat Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu yangının ilk anından son anına kadar çalışmaları yakından takip ederek olayı sevk ve idare ettiler.

Genel Müdür Ekrem Yüce yaptığı açıklamada Fabrikada maddi hasara yol açan yangının çıkış nedeni araştırıldığını ifade ederek ''bizi en çok teselli eden can kaybı olmamasıdır. Gerçekten vatandaşlarımızın duyarlı davrandılar. Belediyelerimiz, kaymakamlarımız olayı sahiplendiler. Özellikle yardıma koşan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hasar tespit çalışmalarına başladık. En kısa sürede fabrikamızı kullanılabilir duruma getireceğiz'' dedi.

Haber: http://www.oflular.com/