OF-HAYRAT DERNEĞİ OF'UN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 94. YIL TÖRENİ YAPILDI

Of'un 94. Kurtuluş şöleni İstanbul Haliç Kongre merkezinde gerçekleşti. Yerel sanatçılarımızın sahne almasıyla başlayan etkinlikte Kemal Kasapoğlu, Yusuf Cemal Keskin eserleriyle katılımcılara Karadeniz havası estirdi.
Hemşerimiz İbrahim Tellioğlu Of'un tarihi ve Rus müdafaası hakkında bilgilendirme konuşması gerçekleştirdi.
Of - Hayrat derneği tarafından hazırlanan 1. Dünya savaşı - Of direnişi ve Kurtuluş savaşı görüntülerinden oluşan tarihi bir filmin gösteriminden sonra Hemşerimiz Of'lu Ali fıkralarıyla davetlilerin tebessümünü sağladığı programından sonra Protokol konuşmalarına geçildi.

 

Of-Hayrat derneği başkanı Mustafa Saral'ın selamlama konuşmasından sonra İmar ve Şehircilik bakanımız Erdoğan Bayraktar Of-Hayrat derneği kuruluş tarihinden başlayarak derneğimize hizmet veren büyüklerimizin isimlerinden bazılarını okudu, Ölenlere Rahmet, Halen yaşayanlara sağlık dilediği konuşmasında Derneklerimize gereken önemi vermemizin Of kimliğimizin gereği olduğunu, Atalarımızın bu şöhreti büyük emekler harcayarak sağladığını, yeni neslin bunun kıymetini bilmesi gerektiğini beyan ettiği konuşmasından sonra İstanbul milletvekili Oktay Saral, Of Kaymakamımız Tuncay Sonel, Of belediye başkanımız Murat Saral, İş adamlarımızdan Ali Ağaoğlu, Prof. Dr. Reşit Özkanca selamlama konuşması yaptı.

Of-Hayrat vakfı onursal başkanı Prof. Dr. Ali Akyüz Dernek ve vakfımızın kuruluş amacı hakkında derin bilgiler verirken kendisinden emekli diye bahseden sunucuya nazire yaparcasına, Emekliler mezarlarda yatan Rahmetlilerdir, Yüz yıldır çalışıyorum İnşaallah bir yüz yıl daha çalışacağım dediği konuşmasında birde müjde verdi.
İstanbul Üniversitesinin yeni tıp fakültesi kampusunun tesis edilmesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ricası ile görev aldığını, Halen aktif çalıştığını bizlere beyan etti.

3500 kişilik Haliç Kongre merkezi etkinliğe sığmadı, Takribi beş bin kişinin katıldığı kurtuluş şöleninde salon koridorları ve fuaye alanları doldu. Birçok akraba arkadaş ve komşunun buluşma imkanı bulduğu etkinlikte her köşede sıcak muhabbetlerle hasretler giderildi.

Ofçay misafirlere ücretsiz çay ikramı yaparken, salonda birçok sıcak yiyeceğin Beltur tarafından sunumu yapıldı.
Etkinliğe katılan birçok hemşerimizin isimlerini alamadık, Bildiklerimizi burada zikrederek adını bilemediklerimizden özür dileriz.
Of Hayrat derneği yönetim kurulu üyeleri, Yıldız üniversitesi rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Çevre ve Şehircilik bakanlığında Bakan Erdoğan Bayraktar'ın danışmanı, Osmanlı tarihi arşiv uzmanı Sezgin Demircioğlu, Osmanlı tarihi arşiv müdürü Süleyman Bilgin, Tarihçi Haşim Albayrak, Süleyman Günaydın, TDF başkan yrd. Hüseyin Ayaz, TF Başkanı Haydar Dulkadiroğlu, TDF eski başkanlarından Tahsin Usta, Beşiktaş Trabzonlular dernek başkanı Seyfi Erbaş, Soysal Algan, Trabzonspor  yöneticilerinden İbrahim Hacıosmanoğlu, Of spor başkan ve yardımcıları, Sanatçı Abdurrahman Yazıcı, TDF Gençlik kolları tam kadro katıldı,.......

 

Şölenin popüler simaları meşhur iş adamımız Ali Ağaoğlu ile Of Kaymakamımız Tuncay Sonel oldu, Yüzlerce Of'lu Ali Ağaoğlu ve Tuncay Sonel ile fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.
Çok renkli manzaralara sahne olan etkinlik TRT1 de yayınlanan "Ömür Dediğin" program konuğu Of'lu bir ninemizin bizlere hayat dersi veren programının yayınlanması oldu. Gerçekten bir abide ana olan kahramanımızın anlattıkları karşısında hicap ile ağlamamız gerekirken salondaki gençlerin tiyatro oyunu havasında gülmeleri yeni neslin nerede olduğunun ipuçlarını vermiş oldu. Bu nesli kaybet üzereyiz acilen tedbirler almak zorunda olduğumuzu fiilen anlamış olduk.

Finalde Karmete orkestrası eşliğinde Şevval Sam sahne aldı, Of'un Kurtuluş gecesine layık görülen sanatçımız Karadeniz’den çok Anadolu ezgilerinden parçalar okudu, Havanın kar yağışlı olması nedeniyle araç sıkıntısı çekmemek için etkinlikten erken ayrılmak zorunda kaldık.
Netice olarak müthiş bir katılımın olduğu etkinlik oldukça başarılıydı, Etkinliğe davet edilen siyasi ve Akademik protokolün %90 icabet etmemesi bizce hiç sıkıntı yaratmadı, Bizden olan, Bize değer veren insanlarla birlikte olmak çok daha keyifliydi.
Nice başarılı çalışmalar dileyerek Başkan Mustafa Saral ve ekibini kutluyor, Birlikteliklerimize, yeni neslin kazanılmasında hayırlı hizmetlerini destekliyor, başarılar diliyoruz
Abdullah Gözaydın agozaydin@hotmail.com

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 
of-94 ile sivilhareket
 
of94 ile sivilhareket