Of Belediye başkanı Oktay Saral bir dönem köylerden kalkarak Of'a yerleşen halkın yoğun bir şekilde köylerine dönmesi nedeniyle zor durumda.
Düşen nüfus nedeniyle İller bankasından gelen paranın %40 azalması, ilçedeki ticari hayatın olumsuz etkilemesi nedeniyle ezelden beri İl olmayı hayal eden Of için büyük yıkım oldu.

Köylerden gelen halk Of'taki imarsız, İstanbul'u aratmayan keşmekeş yapılaşmanın getirdiği kaostan bunalarak köylerine döndüler, Normal hayatın pahalılaşması, komşuluk ilişkilerinin yoğun yabancılaşma nedeniyle akamete uğraması halkın köyüne dönmesinde büyük etken oldu.

Artık köylerimiz temiz ve huzurlu, milletin çoğunda özel otomobil var, ulaşım çok kolaylaştı ve ucuz bütün bu avantajları değerlendirmemek olur mu.
Bölge insanımızı rant kapısı yerine koyanlar, şimdi kaybettiklerini anladılar fakat tren kaçtı, Of artık yaşanılacak medeni hayat nizamının tesis edilebileceği bir yer olmaktan çıktı. on yıllardır Of'ta üst üste yapılan binalar dışında değişen hiçbir şey yok.

Of Kadim arzusu il olmayı düşünüyorsa önce çağdaş şehircilik adına yerleşim planlarını hayata geçirmesi gerekmektedir. Bu haliyle İstanbul Güngören'den, Bağcılar'dan bir farkı yok, çağdaş kentleşme konut alanlarının dikey veya yatay %30 u geçmeyen yapılaşma şeklinde kabul edilmektedir.

Of'ta acilen Solaklı deresi cepheli, bahçeli, dikey arazilerde iki katı geçmeyen Karadeniz iklimine uyumlu mahalleler yapılmalıdır. Bu takdirde hem köylerden hem gurbetten of'a insanların akın akın gelmesinin önünde hiçbir engel kalmayacaktır. tabii mevcut of içindeki keşmekeş yerini yeterli yeşil alanlara bırakması gerekmektedir.


Not: Bu sırtlara yapılacak makul yükseklik ve seyreklikteki konutu kimler almayacaktır merak ediyorum, solaklı deresinin önüne bir bent yapılarak derenin göl haline gelmesi ilçe için güzel bir görünüm sağlayacaktır.

Of Belediyesinin ilçedeki nüfusun korunması için başlattığı kampanyalardan bazıları:


Belediyemiz tarafından, ilçe nüfusunu artırmak ve ilçede ikamet edenlerin ikametlerini köylere, beldelere veya nüfusta kayıtlı oldukları yerlere kaydırmalarını engellemek amacıyla yapılması planlanan "135 yıl büyük çekilişi" ilçe nüfusundaki büyük düşüşten dolayı ileri bir tarihe ertelenmiştir.

                                                  OFLUYUM DİYEN HERKESE DUYURULURBen Ofluyum ve bununla gurur duyuyorum diyen herkese önemle duyurulur;
Bildiğiniz üzere 2007 yılında yapılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmaları çerçevesinde ilçe merkezimizin nüfusu 25.500 den 17.500 e düşmüş ve 2008 yılı sonu itibarıyla bu rakam 16.002 olarak netleşmiştir.

Bu düşüş başta İller Bankasından İlçemize aktarılan ödeneğin %40 oranda azalmasının yanında daha birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmiştir.

Of İlçesi İl olma yolunda emin adımlarla ilerlerken böylesine bir durumla karşı karşıya kalmasından tüm Oflular sorumludur. Senenin en az 10 ayı ilçe merkezinde ikamet edip, yerel yönetimlerin hizmetlerinden faydalanan hemşerilerimizin küçük ve basit hesaplarla ikametlerini köy veya başka yerlere yaptırmaları Of'a yapacakları en büyük haksızlıktır. Bu aynı zamanda Of'un kaderiyle oynamak anlamı da taşımaktadır.

İlçenin yarınları adına büyük bir enerji sarf eden, önemli projelerin hayata geçmesini sağlayan ve birçok yeni proje ile ilçenin kaderini değiştirmeye çalışan başta Milletvekilimiz Kemalettin Göktaş, Kaymakamımız Tuncay Sonel, Belediye Başkanımız Oktay Saral ve Of'un tüm dinamiklerinin bu iyi niyetli gayretlerine verilecek en büyük ve en önemli destek ilçe merkezinde oturup ta başka yerlere kayıt yaptıranların 29 Mart 2009 Yerel seçimleri sonrası ikametlerini tekrar Of Merkeze aldırmaları için Belediyemizdeki Numarataj Servisine kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Halkımıza önemle duyurulur...