Kanserle Mücadelede başarılı bir derneğimiz
     Aynı zamanda Trabzon Yomra sağlık gurup başkanlığı görevini başarıyla sürdüren Dr Nimet BAKİ hanımefendinin başkanlığını sürdürdüğü Umut ve Savaşım Derneği  Kanserle mücadelede sivil toplum örgütlerimize örnek olacak başarılı çalışmalarla yurdumuzda ve yurtdışında çeşitli etkinliklerle örnek bir mücadele vermektedir.

    Trabzon Dernekleri Federasyonu Bşk. yrd. Hüseyin Ayaz ve federasyon görevlilerinden oluşan çalışma gurubu üyeleri Dr Nimet BAKİ hanımefendiyi makamında ziyaret etti. dernekler arası dayanışmanın, çeşitli konularda güç birliği yapmanın önemine binaen gerçekleştirilen ziyarette çeşitli konularda fikir alışverişinde bulunuldu.

     Trabzon Dernekleri Federasyonu Bşk. yrd. Hüseyin Ayaz'ında uzun yıllar federasyon olarak ve kişisel gayretleriyle mücadelesini verdiği, Trabzon'da yapımı devam etmekte olan Araştırma hastanesi inşaatına birlikte gidilerek, Şantiye şefi İnş.Müh. Bedri Durmuşoğlu'ndan detaylı bilgi aldılar.
    Trabzon ilimize önemli bir sağlık tesisi kazandırılmasına vesile olmanın gurunu yaşayan sayın Hüseyin Ayaz ve Dr Nimet BAKİ, sivil toplum örgütü çalışmalarıyla sağlanan bu güzel eserin zamanında 2009 sonbaharında bitirilerek sağlık bakanlığına teslim edileceğini sayın Bedri Durmuşoğlu'ndan öğrendiler.
     İnşaatın yapıldığı Kaş beldesindeki mevcut yolun yerel yönetimce taahhüt edilmesine rağmen yapılmaması, inşaata gelen ağır tonajlı araçların inşaat alanına çıkamaması nedeniyle bir ara durma noktasına gelen inşaat bizleri üzmüştü, Genç inşaat sorumlularının özverili çalışmaları ile aksayan zaman telafi edilerek çalışmalar zamanında bitirilecek.

     Burası proje olarak Trabzon'da Tıp vadisi olarak istikbal vaat ediyor, Araştırma hastanesine ilave olarak, Onkoloji hastanesi, Akıl ve Ruh sağlığı hastanesi, Göğüs hastalıkları hastanesi olarak ayrı ayrı projelendirmesinin tamamlanmış olduğunu öğrendik. Araştırma hastanesinin hizmete girmesi ile diğer hastanelerin peyderpey inşaatına başlanacağını umuyoruz.
      Trabzon halkımızdan ve sivil toplum örgütlerimizden, basın kuruluşlarımızdan  bu konuda Sağlık bakanlığı nezdinde her türlü girişimde bulunarak bu yatırımların hızlandırılmasına gayret göstermelerini bekliyoruz.

    KANSERE KARŞI EL ELE
Kanserle Savaş Daire Başkanlığı ve Sağlıkta Umut Vakfının Birlikte yürüttüğü HASTA SAVUNUCULUĞU projesinde Türkiye de kanserle uğraşan tüm dernekler Ankara 'da bir araya geldi.Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof.Dr Murat Tuncer in katıldığı çalışmaya ünlü spiker Defne Samyeli de katıldı.Trabzon'u temsilen Umut ve Savaşım Derneği Başkanı Dr Nimet BAKİ ve ekibi de katıldı.
Dernek tanıtımlarının hasta ve yakınlarının yaşadığı sorunların tartışıldığı platformda dernekler arası kaynaşma sağlandı.
Programın sonunda Dilek ağacına katılımcılar dileklerini yazıp astılar. Rahim ağzı kanserine yakalanan ve tedavisi olan spiker Defne Samyeli Trabzon Umut ve Savaşım Derneğine yapmış olduğu projelerden dolayı teşekkür etti. Elinize Sağlık , Gönlünüze Sağlık dedi.Umut ve Savaşım standı kısa sürede yapmış olduğu faaliyetlerle göz kamaştırdı.

    Trabzon Umut ve Savaşım Derneği tarafından organize edilen ilk yurt dışı gezisi Batum'a yapıldı.
Dernek üyeleri kanser hasta ve yakınlarının moral ve motivasyonunu artırmak amacıyla yapılan Batum gezisi muhteşemdi.
Hopa'da umut gönüllülerini Hopa Sanayi ve Ticaret odası başkanı Sinan Altunsoy karşıladı ve Batum'a uğurladı. Bu ince nazik davranışından dolayı Altunsoy'a teşekkür eden umut gönüllüleri Batum'da ünlü botanik bahçesini, Batum müzesini ve akvaryumu gezdiler. Sahilde de yağmura rağmen yürüme fırsatını buldular. 120.000 nüfuslu bu kent aynı zamanda Gürcistan'ın en büyük liman şehriydi.
Bu tür organizasyonların sık yapılmasını isteyen umut gönüllülerine dernek başkanı Dr. Nimet Baki ' Bu gezileri sizlerin de katılımınızla sık sık yapacağız. Sizleri mutlu edebilmek için, en iyi şekilde eğlendirebilmek için tüm gayretimizle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu geziler birliğimizi, beraberliğimizi ve dostluğumuzu daha çok pekiştirecektir.' Eğitim şube müdürlüğünde çalışan ve gezinin maskotu Tülay Bayramoğlu katılımcılara güzel anlar yaşattı. Geziye katılanlardan Üzeyir Birinci'nin gezide sigarayı bırakması gezinin en anlamlı anısı oldu.

13-14 EYLÜL 2008 İSVEÇ STOCKHOLM’DE DÜZENLENEN 7.ESMO(AVRUPA MEDİKAL ONKOLOJİ) PATİENT (HASTA) SEMİNERİ GENİŞ KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Avrupa’dan bir çok sivil toplum örgütünün katıldığı seminere Türkiye’den Trabzon Umut ve Savaşım Derneği ile Muş’tan Genç Birikim Derneği katıldı
Kanserde erken teşhisin öneminin vurgulandığı toplantıda kanser hastalarına pisiko terapinin yararları anlatıldı.Anti kanser sağlık politikasının düzenlenmesine önem verilen toplantıda Avrupa Birliği hasta dernekleri uluslar arası deneyimlerini paylaştılar.
Kanser hastalarında sanatsal faliyetlerin öneminin vurgulandığı toplantıda eğitimin,adaptasyonun,destek ve geliştirmenin önemi anlatıldı.
Kanser hastalarında birincil olarak tedavinin önemli olduğu,ikinci hedef  kanser hastalarına iş sağlayarak gelir artırmak olduğu üçüncü hedef de aile hayatına  desteğin çok önemli olduğu  vurgulandı.Bazı kadınların kanser tanısından sonra boşandıkları ailelerin genel bir depresyona girdikleri anlatıldı.
ESMO toplantınsa Trabzon Umut ve Savaşım Derneği adına yönetim kurulu başkanı Dr.Nimet BAKİ katıldı.Toplantıda ESMO başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle tanışma fırsatı bulan Baki derneklerinin üyeliği içinde girişimde bulundu.Toplantının çok yararlı geçtiğini vurgulayan yönetim kurulu başkanı Dr.BAKİ  bundan sonra derneğimizi uluslar arası platformda tanıtacağız.Birlikte güzel projeler yapacağız. dedi.

DERNEKLER DAİRE BAŞKANININ DERNEĞİMİZİ ZİYARETİ
Dernekler Daire Başkanı Şentürk Uzun ,İl Dernekler Müdürü Salih Seyyaroğlu,üsider yönetim kurulundan SEDAT beyin derneğimizi ziyareti
UMUT VE SAVAŞIM DAN MAVİ BİSİKLETE DESTEK
Kanserde erken tanının önemine dikkat çekmek üzere yola çıkan mavi bisikletliler 3.yılında Karadeniz 'e birlikte pedal çevirmek üzere Rize 'den yola çıktı.6 Haziran Cuma günü Trabzon 'a gelen Mavi Bisikletlilere bir destek de Trabzon Umut ve Savaşım Derneğinden geldi.Meydan parkında stand açarak destek veren umut gönüllüleri kanser konusunda hazırladıkları broşürler ile halkı bilinçlendirdiler.